Büyükşehir kamuoyunda ‘18.02 bölgesi’ olarak bilinen, Küçüksan 2. kapının karşısındaki bölgeyi imara açmayı planlıyor. Ancak söz konusu alanın hem altından fay hattı geçiyor hem de zemini yumuşak ve tehlikeli! Uzmanlar bangır bangır “Balıkesir’de deprem olacak” derken Büyükşehir yetkilileri bu işi bir daha düşünmeli

ŞEHRİN 18.02 SINAVI

Deprem gerçeğiyle yaşayan Balıkesir’de uzmanlar olası büyük deprem öncesinde diri fay hatlarının bulunduğu bölgeden ve yumuşak zeminlerden uzak durması çağrısı yaparken, imara açılması gündemdeki 18 Madde olarak bilinen Küçük Sanayi Sitesi ikinci kapının karşısında yer alan bölge şehri yönetenlerin en önemli sınavı olacak.

YENİDEN DÜŞÜNÜN 

Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Kemal Gökçay Yenigün, “Balıkesir’de yeni imara açılacak nokta olan 18.uygulama diye tabir edilen Küçük Sanayi Sitesi ikinci kapıdan sonraki bölümde fay hattı geçmektedir. Ayrıca zemini de kötüdür” dedi. Uzmanların deprem tehlikesine dikkat çektiği bir dönemde bu bölge yeniden masaya yatırılmalı.


Şimdi depremle yatıp depremle kalkan Balıkesir’i yönetenlerin önünde 2 yol var; ya vatandaşın güvenliğini düşünecekler ya da bölgeden 3 kuruşa tarla vasfında arazi kapatıp rant elde etmeyi hedefleyenlerin cebini düşünecekler. 18.02 imara açıldığında ciddi para kazanacak bir zümre var ama Allah korusun ciddi bir depremde bu bölgede hasar oluşursa çok fazla insanın canı yanar!