İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, 2019 yılındaki başta işe yerleştirme faaliyetleri olmak üzere kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Balıkesir’de 2019 yılında 22 bin 167’si özel sektör, 125’i de kamu olmak üzere İŞKUR aracılığıyla 22 bin 292 kişinin işe yerleştirildiğini belirten Balcı, geçtiğimiz sene 10 bin 947 kişiye toplam 89 milyon 454 bin lira işsizlik ödeneğinin verildiğini kaydetti.

İŞKUR İl Müdürlüğü, 2019 yılında 22 bin 292 kişiyi işe yerleştirdi. İstihdamı arttırmanın yanı sıra işverenlere sağladığı istihdam kolaylıklarıyla da dikkat çeken İŞKUR, geçtiğimiz yıl iş arayanların bir numaralı tercih oldu. Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, Balıkesir’de istihdamın arttırılması, istihdamın korunması, meslek edindirme, işsizlik sigortası ve diğer hizmetler hakkında önemli veriler paylaştı.

 

4 BİN 108 KİŞİ TOPLUM YARARINA PROGRAMLARDAN FAYDALANDI

 

2019 yılı içerisinde gerçekleştirdikleri sistemli çalışmalarla toplumun her kesimine ulaşmayı amaçladıklarını dile getiren Balcı, “ İşe yerleştirme, mesleğe yönlendirme faaliyetleri, istihdamın arttırılması, istihdamın korunması anlamında çalışmalar yapıyoruz. 2019 yılı içerisinde Valimizin başkanlık İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulumuzun kararları doğrultusunda istihdam garantili ve garantisiz, özel politika, hükümlü ve eski hükümlü ve engelli kurslarından olmak üzere toplam bin 522 kişi 2019 yılında mesleki eğitim faaliyetlerinden faydalanmıştır. İşbaşı eğitim programlarında 4 bin 5 kişi faydalandı. Yıl içerisinde 21 eski hükümlüye yönelik girişimcilik eğitim programı düzenlendi. Ayrıca yine 2019 yılı içerisinde kamu kurumlarıyla birlikte toplum yararına programlardan 4 bin 108 kişi yararlanmıştır. Hala aktif olarak ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarında hem temizlik hem de güvenlik görevlisi olarak çalışan bin 254 kişi şu anda programlara devam etmektedir” dedi.

 

2019 YILINDA 98 BİN KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

 

Balıkesir’de geçtiğimiz yıl İŞKUR aracılığıyla 22 bin 292 kişinin iş sahibi olduğunu dile getiren Nazım Balcı, “  2019 yılı içerisinde 260 adet eğitim kurumu ve 12 bin 943 adet işyeri olmak üzere 13 bin 203 ziyaret gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı içerisinde özel sektörde Balıkesir il genelinde 22 bin 167 kişi, kamuda ise 125 kişi olmak üzere toplamda 22 bin 292 kişi İŞKUR kanalıyla işe yerleştirilmiştir. 2019 yılı içerisinde iş ve meslek danışmanlarımız 98 bin kişiyle görüşmeler gerçekleştirmiştir. 339 sınıfta toplam 10 bin 834 öğrenciye iş ve meslek danışmanlığı faaliyeti kapsamında bilgilendirme sunumları yapılmıştır. 243 kişi programlardan faydalanmıştır” dedi.

 

4 BİN ÜNİVERSİTE MEZUNUNU İŞE YERLEŞTİRDİK

Piyasada işe yerleştirilen her üç kişiden biri İŞKUR kanalıyla işe yerleştirildiğini kaydeden Balcı, “İşverenlerinde talepleri de kurumumuza geliyor. Bu nedenle iş arayan herkese hangi meslek grubunda olursa olsun mutlaka İŞKUR’a müracaatı gerekir. İŞKUR olarak 2019 yılında üniversite mezunu işsiz 4 bine yakın kişiyi işe yerleştirdik. İş arayan, vasıflı-vasıfsız tüm vatandaşlarımızı mutlaka İŞKUR’u ilk iş arama kanalı olarak kullanmaları gerekir” dedi.

 

2019 YILINDA BALIKESİR’DE 89 MİLYON 454 LİRA İŞSİZ ÖDENEĞİ ÖDENDİ

 

Geçtiğimiz yıl Balıkesir’de işsizlik ödeneğine başvuru yapan 22 bin 449 kişiden 10 bin 947’sine işsizlik ödeneği bağlandığını belirten İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, “ 2019 yılında İŞKUR İl Müdürlüğü’ne işsizlik ödeneği için başvuranların sayısı 22 bin 449 kişi. Bunlardan işsizlik ödeneği hak eden kişi sayısı 10 bin 947. Bu 10 bin 947 kişiye 89 milyon 454 bin lira işsizlik ödeneği ödemesi gerçekleştirildi. İşverenin konkordato ilan etmesi, iflas ve iflasın ertelenmesi gibi nedenlerle ödeme güçlüğü düşmesi halinde işyerinin ödenmeyen üç aylık ücreti İŞKUR tarafından karşılanıyor. 2019 yıl içerisinde bin 928 kişiye 1 milyon 583 bin lira kısa çalışma ödeneği gerçekleştirildi. Burada amaç işverenin yaşadığı sıkıntıyı işçi çıkarmak yerine böyle bir yol izleyip işçileri çıkarmasın diyoruz” dedi.

 

EN ÇOK İŞÇİ TALEBİ KONAKLAMA VE YİYECEK SEKTÖRÜNDE OLDU

 

Balıkesir’in iş gücü piyasasıyla ilgili yapılan çalışmaların detayları hakkında da bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, “ İŞKUR olarak bir yandan istihdamı korumaya çalışmalar yaparken bir yandan da piyasanın analizini yapıyoruz.  Balıkesir’de bu anlamda bin 157 işyerini ziyaret ettik. Yüz yüze görüşmeler yaptık ve bu ziyaretler sonucunda Balıkesir işgücü piyasasının fotoğrafını çektik.  Elimizde piyasanın önde gelen faaliyetlerinin başında imalat, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek faaliyetleri sektörleri geldi. 20 ve daha fazla kişinin çalıştığı işyerlerinin yüzde 14,3’ünde 840 kişilik açık iş alındı. Balıkesir’de açık iş oranı yüzde 1.1 olarak hesaplandı. En çok açık iş oranına sahip iş kolu madencilik ve taş ocağı işletmeciliği sektörü olmuştur. Açık en çok işçi talebinde bulunan sektör yüzde 22 ile konaklama ve yiyecek sektörü olmuş. Bunu da bilgi ve iletişim sektörü takip ediliyor. En çok talep edilen işler ise şöyle; beden işçisi, güvenlik görevlisi, garson. En çok talepte bulunan meslekler. 2019-2020 aralığında 2 bin 35 kişilik istihdam artışı beklenmekte.  İstihdamda artış bekleniyor. En çok istihdamın artması beklenen sektör; imalat ve idari ve destek hizmetleri faaliyetleridir. Müşteri temsilcisi görevlisi, makineci ve satış elemanı meslekleri istihdam artışı beklenen meslekler arasında yer alıyor” dedi.  

 

İŞKUR 3 BİN 840 METREKARELİK YENİ HİZMET BİNASINDA

İŞKUR İl Müdürlüğü’nün 2019 yılının Kasım ayından bu yana yeni hizmet binasında hizmet vermeye başladığına dikkat çeken Balcı, “ Kasım 2019 yılı itibariyle İŞKUR yeni hizmet binasına taşındı. Bu an itibariyle İŞKUR tüm faaliyetlerini yeni hizmet binasında gerçekleştirebilmektedir. 3 bin 840 metrekare hizmet binamız bodrum dahil altı kat olarak hizmet veriyoruz. Kurumumuzda 13 tane tek kişilik odalar var. Buralarda iş arayanlarla meslek danışmanları bire bir görüşmeler yapıyor. Bunların üç tanesi engellilere yönelik. Kurumumuz engellilerin ulaşılabilirliğine uygun yapılmıştır” dedi.