Kaz Dağları’nın talan edilmesini önlemek için 295 gündür sürdürülen Su ve Yaşam Nöbeti’nin “salgın” gerekçesiyle engellenmek istenmesine tepki gösteren doğa savunucuları, “Onlar gidene kadar buradayız” diyerek, nöbetlerini sürdüreceklerini belirtti.

YENİDEN AĞAÇ DİKİLSİN
 Kaz Dağları’nda kurulmak istenen altın madeni projesine karşı doğa savunucuları geçtiğimiz yıl 26 Temmuz’dan beri dağda nöbet tutuyorlar. Büyük şirketlerin para hırsıyla gezegeni tahrip etmeye devam ettiğini dile getiren doğa savunucuları harap edilen bölgelerin yeniden ağaçlandırılmasını talep ediyorlar. 

SUYA TOPRAĞA MUHTACIZ
Nöbetleri boyunca  söz konusu şirketin birçok defa gizli şekilde ağaç kıyımına devam ettiğini de aktaran doğa aktivistleri Balıkesir'in adeta doğal güzelliği olan KAzdağları için her kesimin bilinçli olması gerektiğini savundu. Aktivistler "suya, toprağa ve bu ekosisteme sahip çıkıyoruz. Nöbetimizi sürdürüyoruz." dedi

FİRMA KANADAYA KAÇTI

Kanadalı Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları’nda kurulmak istenen altın madeni projesine karşı doğa savunucuları geçtiğimiz yıl 26 Temmuz’da “Su ve Yaşam Nöbeti” başlatmıştı. Eylemin kamuoyundan destek görüp ses getirmesi üzerine izin ruhsatı yenilenmeyen şirket, faaliyetlerini kısmi olarak durdurmak zorunda kalmıştı.