CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, "Salgın sürecinde elektrik ve doğal gaz faturalarını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın borçları faizsiz olarak en az 1 yıl ertelenmeli" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde Enerji Desteklemeleri İçin Acil Önlem önerileri açıkladı. Elektrik ve doğal gaz faturalarını ödeyemeyen ihtiyaç sahiplerinin borçlarının faizsiz olarak en az 1 yıl ertelenerek en az 12 eşit vadede ödenmesini sağlayacak düzenlemenin derhal yapılmasını isteyen Ahmet Akın, 6 maddelik önerileri de anlatarak, “20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20:00'den itibaren geçerli olan ardınan gelen yeni tedbirler başta esnaflarımız olmak üzere bir çok sektörü olumsuz etkiliyor. Artık dayanacak gücü kalmayan vatandaşlarımız virüs veya açlık, yoksulluk, yokluk arasında tercih yapmak zorunda bırakılıyor. Bu dönemde herkes elini taşın altına koymalıdır. Dönem kazançları, karlılıkları maksimize etmek zamanı değildir. Birlik ve beraberlik içerisinde salgınla mücadele etme zamanıdır. Güçlü olan Devlet vatandaşının yanında olmalıdır. Kârlılıkları kâr şirketler de “müşteri” olarak gördükleri vatandaşlarımıza en azından bu dönemde “göstermelik olmayan” “göz boyamayan” çok ciddi kolaylıklar sağlamalıdır” diye konuştu.

Akın, "Yürütülen enerji politikaları, en temel insanlık hakkı olan enerji hakkını vatandaşın lehine değil, yandaşın karlılığına çalıştıran plansız, programsız politikalarla yükü milletin sırtına bindirerek bedelini vatandaşa ödeten politikalardır. İktidarın bu enerji politikaları asla ve asla sürdürülebilir ve vatandaş lehine değildir" İfade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın 6 maddelik önerilerini şöyle sıraladı:

“Pandemide Enerji Desteklemesi İçin Acil Uygulanması Gereken Önerilerimiz”

Salgın sürecinde elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın borçları faizsiz olarak en az 1 yıl ertelenip en az 12 eşit vadede ödenmesini sağlayacak düzenleme yapılmalıdır. Elektrik Tüketim Desteğinden yararlanan haneye ilave olarak salgın sürecinde sosyal yardım programının kapsamından yararlanan ihtiyaç sahipleri de pandemi sürecinde destek kapsamına alınmalı. Şubat ayında Meclis’ten geçen 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısiyle Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna Ek Madde 13 ile eklenen ve Cumhurbaşkanına 1 yıl borç erteleme yetkisi veren düzenlemeye “COVİD19 Salgın hastalığının” da eklenmesi. Bilindiği üzere bu kanunda “salgın hastalık” afet olarak kabul edilmemiş. Ancak COVİD19’dan daha büyük bir afet olabilir mi? Çiftçinin su ve elektrik borcu en az 2 yıl ertelenerek faizsiz taksitle ödeme kolaylığı sağlanmalı.

5-        Sanayicini. Esnafın ve tüm vatandaşların talebi olan; elektrikte ÖTV, fon, TRT payı kaldırılmalı, KDV yüzde 1’e düşürülmeli. Komisyonlarda bekletilen kanun tekliflerimiz TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kanunlaşmalı.

6-        Doğalgazda ÖTV kaldırılmalı ve KDV yüzde 1’e indirilmeli. Komisyonlarda bekletilen kanun tekliflerimiz TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kanunlaşmalı.