Bugünkü Haberler

AİLE TERAPİSİ LÜKS MÜDÜR?

Aile terapisi lüks müdür? Aile terapisi işe yarar mı? Bizim içimizden çıkamadığımız soruları terapist çözebilir mi? Evlilik danışmanlığı ne işe yarar? Aile konularımızı bir başkasıyla konuşmak doğru mu? Biz kendi sorunlarımızı kendimiz çözemez miyiz?

Bu ve buna benzer sorular hep aklımızda. Her biri için uzun uzun yazılabilir elbette fakat aile danışmanlığı konusunu netleştirmek galiba daha öncelikli.

Aile danışmanlığını, aile danışmanlığı terapi eğitimi almış psikologlar yapar. Bu terapinin her seansı 90 dakika civarında sürer. Çiftler birlikte katılırlar. Birlikte olmalarındaki amaç, birbirlerini dinlemek ve anlamaktır. Çünkü evdeki sisli ve kirli atmosfer içerisinde birbirlerini duyamaz, konuşamaz ve anlayamaz hale gelmişlerdir. Her konuşma denemesi kavga ile sonuçlanır. Bir çözüme ulaşamaz. İletişim tıkanmıştır. Ya konuşamazlar ya da sürekli kavga ederler.

İşte terapi odası aydınlık, bol oksijenli, temiz ve güvenli olmasıyla, yeniden konuşabilecekleri umudunu oluşturur. Terapistin onlara tarif ettiği bazı yöntemlerle yeni bir davranış örüntüsü oluşturabilirler. Bu yeni örüntü onları yavaş yavaş bulanık ortamın dışına çıkartır. Burada terapist ve çiftlerin iş birliği esastır.

Eşler arasında haklı – haksız, iyi – kötü, suçlu – suçsuz, doğru – yanlış yoktur. Terapist bir yargıç değildir. Aile ilişkilerinde egemen olan duygulardır. Duyguların mantığı yoktur. Zaten evlilikte de mantık yoktur. Çünkü evlilik, iş ilişkisi veya iş anlaşması değildir. Ailede yönümüzü belirleyen pusulamız duygularımızdır.

Evet, aile terapisi bir lüks değildir. İşe yarar. Çözüm oluşturur. Yeni bir bakış açısı kazandırır.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa