Bugünkü Haberler

ALİ LAPANTA

Balıkesir’li ünlüler yolculuğumuza Korgenarel Ali Lapanta ile devam edeceğiz. Ne zaman ki rahmetli Muhsin Yazıcoğlu üzerinden birileri menfaat sağlama gayreti içine girse, bu hemşehrimiz ismi gündeme gelir. Çünkü bizler millet olarak gözümüzün içine baka baka yapılan yanlış işleri görmez, ancak öküz altında buzağı aramayı pek severiz. Helikopter kazasında karanlık taraflar varmı? Var elbette. Ancak unutulmamalı ki Yazıcıoğlu’nun kayın biraderinin görevi, 2017 yılında  Cumhurbaşkanı baş danışmanı idi. Hala görev başında olup olmadığını bilemiyorum. Devlete bu kadar yakın olan kayinbirader, elbetteki karanlık yerler ile ilgili bir çalışma yapmıştır veya yapacaktır.
Hemşehrimiz Ali Lapanta’ya dönecek olursak, klasik bir Balıkesir efesidir. 1959 yılında Balıkesir de dünyaya geldi. Ilk ve orta okulu memleketinde tamamladı. Merak edenler için söyleyelim Lapanta soy adı, Anlam-mâna demektir. 1982 yılında Kara Harp Okulundan 1984 yılında ise Jandarma Subay Okulundan mezun oldu. Memleketin cesitli yerlerinde askerlik görevini ifa etti. Bir ara Istihbarat Daire Başkanlığı yaptı. 2016 yılında Jandarma Genel Komutan yardımcısı olatak atandı ve 2017 yılında emekli olup İYİ parti kurucuları arasında bulundu. Milletvekili adayları arasında yer almadı ancak ona Balıkesir vekilliği, Balıkesir’e de onun tarafından temsil edilmek sanırım çok yakışır. Çünkü davul kimin boynundaysa ona tokmak olan siyasetçilerden çok çektik, hala çekiyoruz bu kafa ile çekmeye de devam edeceğiz. Elbette politika bir ekip işidir ama ekip üyesi olmak lidere köle olmak değildir. Demokratik kurallar içinde herkes fikrini beyan etmeli ve en doğru karar üzerinde birlik sağlanmalı ki işletilme imkanı olsun.
Lapanta ailesi 1980 öncesi ve sonrası Balıkesir ilinde hep milliyetçi düşüncenin temsilciliğini yaptılar. Bildiğim kadarı ile memleket sevdalısı bir ailedir. Ali Lapanta da bu sevdayı, askerlik mesleği dolayısıyla doya doya yaşayan bir komutan oldu. Terör örgütü Amanos dağlarına (Hatay) ve Maraş kırsalına yerleşme gayreti içine girdiği 2008-2011 yıllarında bu bölgenin temizlenmesi için Adana Jandarma Bölge Komutanlığı görevine getirildi. Kendisine verilen bu görevi başarı ile yerine getirdi. Tümgeneral olarak Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı yaptığı dönemde  “Açılım Süreci” denilen tiyatronun gösterimde olduğu günlerde terör örgütü ile Kars, Kağızman ve Tendürek dağlarında sıcak çatışmaya giriyordu. Asli görevi düşmanları yok etmek olduğunu bilen hemsehirimiz görevini yaptığı için siyasiler “Açılım süreci” zarar görüyor diye eleştiriyordu. Ancak zaman geçince anlaşıldı ki siyasileri kandıranlar Tümgeneral Lapanta’yı  kandıramamış.
15 Temmuz gecesi bir akraba düğünü için   Balıkesir’de olan Lapanta’ya emrinde olan Ağrı  Jandarma Komutanının telefon ile kendisini araması ile darbe girişiminden haberdar olur. Arayan komutana bu girişimden gelecek emirlere asla uyulmasın diye talimat verip yerine vekil bıraktığı Murat Kocak’ı arar. Kendisine bu girişime destek vermemesini ve askerin kışlada kalmasını söyler. Koçak bunu kabul etmez ve idarenin kendisinde olduğunu söyler. Bu arada Ağrı Jandarma komutanı, Erzurum bölgesine bağlı bütün Il Jandarma komutanlıklarını arayarak Ali Lapanta’nın sözlerini tekrar eder ve merkez olan Erzurum’a hiç bir il destek verilmez. Murat Koçak tutuklanır ve sonuç olarak askerin sokağa çıkmadığı tek bölge olarak Erzurum hafızalarda kalır. Ali Lapanta yine kandirilamaz.
Peki niye her seçim öncesi Ali Lapanta gündeme gelir? Oy için tabiki. Helikopter kazasından hemen sonra Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu hiçbir şüpheli durum bulamadığı halde 2011 seçimlerinden önce Fetöcü kaçak savcı Zekeriya Öz talimatı ile sorguya alınıp tutuklamak ve gündem yaratma çabasından, Avukatının uyanıklığı sayesinde kurtulur. O günlerde Zekeriya Öz’ün astığı astık kestiği kestik. Ali Lapanta’ya düzmece Ergenekon davasından kulp takıp ileride kendilerine zarar vermesine engel olma gayreti ile bu senaryo hazırlanır.
“Aaah. Ah” Diyelim ve “Keşke her kademede daha çok Ali Lapanta olsa” diyerek bitirelim.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa