Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, Balıkesir’e gelen yatırımcıların önünü açılması adına siyaset, bürokrasi ve yerel yönetimlerin ellerinden geleni yapacağını kaydetti.

20 yıl önce Kayserili Almina Tekstil’in başına gelenlerden örnek veren, aynı durumun Bursalı Bak Yapı ve başka yatırımcıların başına gelmemesi adına çalışacaklarını vurgulayan Şahin, “Artık eski Balıkesir yok. Yatırımcıların arkasında dirayetle durup yatırımları kolaylaştıran, sorunları hızla çözümleyen, birbirine kenetlenmiş bir Balıkesir var” dedi.

Kişisel blok sayfasından Balıkesir’de yabancı yatırımcılara yönelik tutum ve davranışları ele alan Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, kentin ekonomik kapasitesinin gelişebilmesi adına yabancı yatırımcıya ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Balıkesir’in en önemli sorununun işsizlik olduğunu ve bu kapsamda yeni iş alanlarının açılması adına yabancı yatırımcılara ihtiyaç olduğunun altını çizen Şahin, “Balıkesir’de kime “Şehrin en büyük sorunu nedir?” diye sorsanız “İş imkânı, işsizlik” diye cevap verecektir. Çözümünü sorsanız alacağınız cevap aynı olacaktır: “yeni iş imkânı oluşturacak yatırım.”  Balıkesir dışarıdan yeterli sermaye(yatırım) girişi olmadığı ve buna dayalı olarak genç nüfusunu iş sebebiyle göç veren ve ülkemizin en yaşlı illerinden birisi haine gelmiştir. Özel sektörün Balıkesir’e sanayi, tarım, turizm veya ticaret alanlarında yatırım yapması için coğrafi konumu, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, ulaşım avantajları, pazara ve Büyükşehirlere yakınlığı gibi büyük avantajları olmasına rağmen yatırım tercihinde yeterince göz önüne almamasının sebebi siyaset, belediye, bürokrasi ve sivil toplum dinamiklerin birlikte ve dirayetli bir bütünlük sağlayarak yatırımcının arkasında duramaması onun şehirde yapacağı yatırım sürecinde işlerini kolaylaştırıcı tavır gösterememesidir. Bu nedenle Balıkesir “Gelmeyen Yatırımcı”, “Gelip  Görüp Yatırımdan Vazgeçen Yatırımcı”, “Geldiğine Pişman Olan Yatırımcı”, “Yatırımını Başka İle Taşıyıp Kaçan Yatırımcı” hikayeleriyle doludur” dedi.  

“ESKİ DÜZEN DEĞİŞECEK”
Şehir dışından gelen yatırımcıların Balıkesir’de karşılaştığı zorluklardan bahseden Mehmet Birol Şahin, bu zorluklara karşı bürokrasi, siyaset ve yerel yönetimlerin el birliğiyle yatırımcının yanında olacağını belirtti. Şahin, “Hiçbir yatırımcı hem bir şehre yatırım yapıp hem de dedikodulara, bel altından vurulmalara, çeşit çeşit sinsice oluşturulan engellerle uğraşmak istemez. Bir şehre yatırımcı gelmesinden rahatsız olan kurulu düzenin değişmesi demektir ve bu elbette bir kısım insanı rahatsız eder. Çünkü, ekonominin büyümesi, şehrin zenginleşmesi yıllardır oluşmuş ağalık düzenini feodal ilişkiler ağını, siyasetten, iş dünyasına dönüştürür. Eskiden böyleydi.  Ama artık eski Balıkesir yok. O dönemler kapandı. Siyaset istikrara kavuştu. Bu nedenle bürokrasi de istikralı. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri yatırımcının işini kolaylaştırma, yatırımcının arkasında durma konusunda kararlı ve dirayetli. Ticaret Odası’ndan Sanayi Odası’na, esnafından vatandaşına kadar eski Balıkesir düzeninin değişmesi gerektiği konusunda hemfikir.  Elbette eski düzenden küçük çıkarlarının devamından yana olduğu için cılız da olsa yine eskiden olduğu gibi şehre gelen yatırımcının üzerine dedikodularla çullanmaya çalışan az da olsa bir kesim de var.. Bunlar da yemeğe tat katan tuz veya biber miktarında” dedi.

“BALIKESİR YATIRIMCILARIN KAÇTIĞI İL OLMAYACAK”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin planlı büyümesi adına çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Mehmet Birol Şahin, “ Büyük illerden bir inşaat firması veya başka bir alanda gelen yatırım olanda çalışan Balıkesirli firmalara zarar değil fayda sağlar. Mevcut kalite ve görgünün artmasını, yeni iş imkanlarının doğmasını sağlayan itici ve mevcudu geliştirici etkisi olur. Bir şehrin gelişirken, yatırım alırken “yaşanabilirlik” özelliğini kaybetmemesi için “Planlı Bir Büyüme” gerçekleştirmesi gerekir. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi 1/100.000’lik planı tamamlamış 1/5.000 lik ve 1/1.000lik planlarını 20 ilçe de tamamlayabilmek için yapılan çalışmalarda büyük mesafe kat etmiştir. Balıkesir 1.Derece Deprem kuşağı üzerindedir..2000 yılından önce yapılmış Deprem Yönetmeliklerine uygun olmayan binaları hızlı bir biçimde yenilemesi gerekmektedir. Bu nedenle yeni imar alanları oluşturmak, mevcut eski binaların olduğu bölgelerde Kentsel Dönüşümü teşvik edecek İmar avantajları sağlayarak dönüşümü cazip hale getirmek, uzun yıllardır çözülemeyen İmar Sorunlarını çözmek üzere kararlı ve hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Büyükşehir Belediyemiz dedikodulara kulakları tıkayarak Balıkesir’in gelişimine, Balıkesirlinin hep birlikte zenginleşmesine odaklanmıştır.. Balıkesir artık “yerinde sayan il”, “yatırımcıların bıktırılıp kaçırıldığı il” olması mümkün değildir. Büyükşehir Belediye Başkanımız, Meclisiyle, Encümeniyle, bürokratlarıyla taşın altına elini değil gövdesini koymuş biçimde Balıkesir’in makus talihini değiştirmek üzere şehrimize yatırım yapmak isteyen, yatırım yapan herkesin işini kolaylaştırma ve arkasında dimdik durma, oluşturulacak dedikodulara göğüs germe konusunda kesin değişmez geri adım atmaz bir biçimde dirayetli bir duruş ve inanca sahip. Birlikte başaracağız” dedi.