Son aylarda altın fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş yatırımcıların yönünü altına çevirdi. Yatırımcılar, en güvenilir ve kazandıran yatırım aracı gördükleri altına rağbet etse de satışlar geçtiğimiz seneleri aratıyor.

 Geçtiğimiz yıllara göre altın satışlarının düşmesine rağmen altının cazibesini kaybetmediğini belirten Kuyumcu Mustafa Toksal, “ Altın satışlarımız bariz bir şekilde düştü. Ancak parasını korumak ve değer kazandırmak isteyen yatırımcılar hala altını tercih ediyor” dedi. 


Altının onsunun yakın bir zamana kadar 2 bin dolar seviyelerinde olduğunu ancak son dönemde bir düşüş yaşandığını ifade eden Mustafa Toksal, ilerisi için altın fiyatlarının istikametinin güncel konularda alınacak kararların etkileyeceğini söyledi. 

Toksal, “
Küçük altın 780 lira, Cumhuriyet altını 3 bin 200 lira, gram olarak ise 450-460 bandında satışlarımız var. Bu son artışlar döviz kaynaklı. Altın ons fiyatındaki hareketlenme geçtiğimiz aylardaki gibi hızlı değil. Hatta biraz gevşeme yaşadı. 2 bin dolarları görmüştü ons fiyatları, şimdi bin 910-bin 950 bandında seyrediyor. Çok fazla desteği yok bu fiyatları. Geri gelmesi içinde belirsizliklerin ortadan kalkması gerekiyor. Bu belirsizlikler nelerdir? Pandemi süreci ülkemizde nasıl yaşanacak ülkemizde, tekrar yasaklar gelecek mi, işyerleri tekrardan kapatılacak mı? Bunların hepsi etken. Ekonomimizin durumu malum, kırılgan bir ekonomimiz var. Dışarıdan gelen faiz, döviz talepleri karşısında ekonomimiz çok kırılgan. Hemen döviz fiyatlarına yansıyor. Günlük hayatta bunlar enflasyon olarak etkiliyor. Bütün sektörler belirsizlik yaşıyor. Pozisyon almakta zorlanıyoruz. Bizim sektörde satmak para kazanmak anlamında değil. İki ayaklı bir işlemdir. Sattığınızı aynı fiyatlar üzerinden yerine koyamazsanız siz para kazanmış kabul edilmezsiniz. Bu yaşanan piyasa daralması bütün sektörlerde olduğu gibi kuyumculukta da karlılığı düşürdü” dedi.

“SATIŞLAR DÜŞTÜ AMA YATIRIMCININ İLGİSİ VAR”


Altın satışlarında geçtiğimiz dönemlere göre bir düşüş olmasına karşın önemli bir yatırım aracı olduğunu kaydeden Kuyumcu Mustafa Toksal, “ Belli alanlarda satışlarımız bariz şekilde düştü. Yatırım kısmında ise altına hala talep var. Parasını korumak adına altını hala tercih ediyor. Başka enstrümanlarda var; dövizde bir yatırım tercihi. Hızlı hareket etmek isteyen yatırımcılar döviz tercihinde bulunuyor. Altın böyle ortamlarda cazibesini kaybetmeyecek gibi gözüküyor. Altın fiyatları takibinde internette her gördükleri rakamı doğru kabul ediyorlar. Bu hiçbir zaman doğru olmayan rakamlardır. Altın dinamik bir piyasadır, bırakın dakikalık değişmeyi saniyelik değişimler oluyor. Bunun için tüketici internetteki rakamlara itibar etmemeli. Belki referans alabilirler ama bu rakamlar doğru değildir” dedi.