Başkan Kadir Dağlı, yıllardır borçlarla, hacizlerle boğuşan, şehrin sırtında adeta bir kambur haline gelen Balıkesirspor için kalıcı çözümü buldu! Gittikçe dibe batan kulüp, anonim şirkete dönüştürülüp kurumsallaşarak eski ihtişamlı günlerine dönecek

BAL-KES NASIL KURTULUR?

Yıllardır borç batağında debelenen, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere çeşitli fonlamalarla onlarca milyon destek sağlanmasına rağmen borcu hala katlanarak artan Balıkesirspor’un, kalıcı bir çözüme ihtiyacı olduğunun herkes farkında.

KURUMSALLAŞMA GEREKLİ

Büyük maddi imkansızlıklara rağmen adeta “Şapkadan tavşan çıkararak” takımı ligde tutan Başkan Kadir Dağlı, 7 Ağustos’taki kongre öncesinde Balıkesirspor’un kurtuluşunun popülizmden değil kurumsallaşmadan geçtiğinin altını çiziyor.

A.Ş. OLAN KULÜPLER BAŞARILI

Dağlı, “Dünyada ve Türkiye’de A.Ş. olmuş, kurumsallaşmış kulüplerin başarıları ortada. Dernekle yönetilen kulüpler maalesef borçtan kurtulamıyor. Balıkesirspor’un, kurtuluş reçetesi anonim şirket olmaktan geçiyor” dedi. 

* Dernek kulüplerinin hepsi borç batağında. Yanlış transferler, israf, hatta hırsızlık had safhada...


* Kulübü borçtan kurtarmak için belediyelerden, iş adamlarından yardım bekliyorsunuz. Ama hepsi artk bıkmış!

* Laf açıldı mı “Bal-Kes şehrin en önemli markası” deniyor ama esnaf kulübe un-şeker bile vermek istemiyor

* Balıkesirspor maalesef şehrin dinamiklerinin üzerinde bir kambur haline gelmiş durumda, dibe batıyor

* Çare, Bal-Kes’i borçlarından kurtaracak A.Ş. için paralı ve futboldan anlayan yatırımcılar bulup, kulübü kurtarmak

* Kulübü tüm borçlarıyla devralacak babayiğitler ortaya çıkarmamız lazım. BTO, BSO, esnaf odaları bu işe girebilir

* Kulübü devralan şirket, TFF kuralları gereği kulübü başka bir şehre taşıyamaz, ismini-rengini değiştiremez

* Balıkesirspor’un artık borçla, hacizle değil başarılarıyla ve şehre kattığı değerle anılması lazım

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ÇARE ŞİRKETLEŞME

Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, borç batağında yüzen kulübün kurtuluş reçetesinin şirketleşme olacağını açıkladı. 2019-2020 sezonunu 13.sırada tamamlayarak ligde kalmasına rağmen maddi sıkıntılar ve 56 milyon lira borç yüküyle kongreye gitmeye hazırlanan Balkes’te yeniden aday olacak Başkan Kadir Dağlı, kronik hale gelen maddi sıkıntıların bir daha tekrarlanmaması için kongre üyelerinin karşısına şirketleşme projesiyle çıkacak.

Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, 7 Ağustos’ta yapılacak kongre öncesinde kulüp delegelerinin karşısına şirketleşme projesiyle çıkacak. Balıkesirspor’un hali hazırdaki 56 milyonluk borcunu bitirecek ve önümüzdeki yıllarda da kendi ayaklarının üzerinde kalmasını sağlayacak şirketleşme modelinin kulübün dar boğazdan çıkışının tek adresi olarak gösteren Dağlı, şehrin dinamiklerinin ve futboldan anlayan yatırımcıların yer alacağı profesyonel yönetimle hem finansal hem sportif başarıların da geleceğini vurguladı. Belediyelerden ve işadamlarından maddi destek beklentisinin ve taraftar kampanyalarından gelen tutarların Balıkesirspor’u borç batağından çıkarmaya yetmediğini ifade eden Kadir Dağlı, Türkiye’de ve dünyada sayısız örneği bulunan şirketleşme modelinin avantajlarının ağır bastığını söyledi.   

DAĞLI KALICI ÇÖZÜMÜN PEŞİNDE

Maddi sıkıntıların ön planda olduğu bir sezonu geride bıraktıklarını ve sezon başında herkesin ligden düşer gözüyle baktığı Balıkesirspor’u TFF 1. Lig’de bıraktıklarını belirten Kadir Dağlı, “Zorluklar ve maddi imkânsızlıkla geçen bir sezonda takımımızı ligde tutarak sezonu tamamladık. Geçen 1 yılda ne gibi zorlukları aşarak kulübümüzü yönettiğimizi daha önceki röportajlarımızda dile getirmiştim. Geçtiğimiz sezon bir yandan maddi imkânsızlıklarla boğuşurken bir yandan da para kaynakları üretmeye çalıştık, bu konuda gayet başarılı projeler üretip benzinlik, sponsorluklar, reklamlar, forma gecesi gibi kulübümüze maddi kaynaklar sağladık. Tabi tüm bu zorluklarla uğraşırken diğer yandan da önümüzdeki yıllarda kulübümüzü içerisinde bulunduğu borç batağından nasıl kurtarırız, planlarını ve projelerini geliştirmeye çalıştık. Her şeyi sadece bir yıla sığdırmaya çalışmak, şapkadan tavşan çıkarmak gibi bir şey tabi ama biz bunu da başardığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda Balıkesirspor’umuzun borçlarından kalıcı kurtuluşu ve bir daha bu şekilde borç batağına sürüklenmemesi adına projeler ürettik. Yani artık Balıkesirspor kulübünün bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açması gerekiyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE DE DÜNYADA DA BİRÇOK ÖRNEĞİ VAR”

Balıkesirspor’u borç batağından kurtaracak projenin şirketleşme hamlesi olduğunu kaydeden Başkan Kadir Dağlı, Türkiye’de ve dünyada bu hamleyle birçok kulübün kalıcı gelire kavuştuğunu, şirketleşmeyle Balkes’in de kendi kendine yeten bir kulüp haline geleceğini vurguladı. Dağlı, “ Bizim en önemli projelerimizden bir tanesi kulübümüzün şirketleşmesidir, yani kurumsallaşmasıdır. Bugün gerek Türkiye liglerinde gerekse Avrupa liglerinde her sene bilançosunda kar açıklayan ve borç batağında olmayan kulüplerin hepsi anonim şirketi olmuş kurumsal olarak yönetilen kulüplerdir. Bunlara kısaca örnek vermek gerekirse Süper Lig’de; Başakşehir, Göztepe ,1.Lig’de Altınordu, Karagümrük kulüplerini gösterebiliriz. Avrupa’da ise; Liverpool, Chelsea gibi takımların hepsi kurumsal şirket” dedi.

“İŞADAMLARI BIKMIŞ, ESNAF BIKMIŞ, BELEDİYELER BIKMIŞ…”

Dernek statüsünde yönetilen kulüplerde yönetimlerin attıkları imzalara ve harcadıkları paralardan sorumlu olmadığını ifade eden Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, şirketleşme sonrasında başkan ve yönetimlerin atacakları her imzadan sorumlu olacağını vurguladı. Balıkesirspor’un mevcut durumu itibariyle yerel yönetimlere, esnafa ve taraftara yük olduğunu, kendi öz değerini oluşturamadığını açıklayan Dağlı, “ Bildiğiniz üzere bizim gibi dernek kulüplerin hepsi borç batağında.

Çünkü dernek kulüplerinin yönetimine seçilmiş başkanlar ve yöneticiler kararlara attıkları imzaların hiç birinden sorumlu olmamışlar. Doğru yöneten yönetimler olmuş, yanlış yöneten yönetimler olmuş. Yanlış transferler olmuş, yanlış yatırımlar yapılmış, yönetimler kulüplere kendi işleri gibi sahip çıkmaz ise bunun sonucu borç batağında boğuşan kulüp olur. Sonra borç içinde yüzen kulübü kurtarmak veya yaşatmak için belediyelerden, iş adamlarından, esnaflardan yardım beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Şehrin en önemli markalarından birisi Balıkesirspor deniyor sürekli, fakat bakıyorsunuz esnaf bıkmış. Kulübe un-şeker dahi vermek istemiyor.  Her sene kulübe yardım toplamak için kapısı çalınan iş adamı bıkmış, belediye bıkmış haklı olarak yıllarca ver ver ama halen borç, borç,  borç.  Artık sürekli şehrin dinamiklerinin üzerinde, şehrin iş adamlarının üzerinde, şehrin esnaflarının üzerinde kambur oluşturmuş kulübü mali sıkıntılardan kurtaracak anonim şirketi için paralı ve futboldan anlayan yatırımcıları bulup, buna şehrin dinamikleri de dahil mesela Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odaları gibi yatırımcılarla bir sermaye oluşturup kulübü tüm borçlarıyla devralacak babayiğitler ortaya çıkarmak lazım. Yani Balıkesirspor’da eski Çağı Kapatıp, Yeni Bir Çağ açmak lazım diyorum ben buna” dedi.

KULÜBÜN İSMİ-RENKLERİ DEĞİŞTİRİLEMEZ BAŞKA ŞEHİRE TAŞINAMAZ

Balıkesirspor’un şirketleşme hamlesinin kulübün tüzel kişiliğinde bir değişime neden olmayacağını ifade eden Dağlı, kulübün isminin- renklerinin değiştirilemeyeceğini, adresinin taşınamayacağını belirtti.  Dağlı, “ Şirketleşmeyle ilgili akıllara bazı soru işaretleri geliyor. Şirketleşmesi sonucunda borçlarını devralan ve sermaye aktarımında bulunan yatırımcıların, kulübün ismini-renklerini-logosunu değiştireceği, kulübü başka bir şehre taşıyacağı yönünde kafalarda soru işareti var. Şöyle izah edeyim. Kulübü borçlarıyla ve tüm haklarıyla devralan şirket, TFF kuralları gereği kulübü Balıkesir’den alıp başka bir şehre götüremez, ismini değiştiremez, rengini değiştiremez. Şöyle düşünün yıllar önce milyonlarca taraftara sahip Liverpool takımını devralan şirket o kulübü alıp başka bir şehire veya ülkeye götürebildi mi? Götüremez çünkü buna en başta Federasyon izin vermez. Veya Göztepe kulübünün şirket ortakları, alıp kulübü Balıkesir’e getirebilir mi? getiremez! Bunlar Federasyonların değişmez kurallarıdır. Yani bu konudaki endişeler yersizdir” dedi.

* Önümüzdeki yıllarda Balıkesirspor’umuzun borçlarından kalıcı kurtuluşu ve bir daha bu şekilde borç batağına sürüklenmemesi adına projeler ürettik.

*Bizim en önemli projelerimizden bir tanesi kulübümüzün şirketleşmesidir, yani kurumsallaşmasıdır. Bugün gerek Türkiye liglerinde gerekse Avrupa liglerinde her sene bilançosunda kar açıklayan ve borç batağında olmayan kulüplerin hepsi anonim şirketi olmuş kurumsal olarak yönetilen kulüplerdir.

* Bildiğiniz üzere bizim gibi dernek kulüplerin hepsi borç batağında.

Çünkü dernek kulüplerinin yönetimine seçilmiş başkanlar ve yöneticiler kararlara attıkları imzaların hiç birinden sorumlu olmamışlar. Doğru yöneten yönetimler olmuş, yanlış yöneten yönetimler olmuş. Yanlış transferler olmuş, yanlış yatırımlar yapılmış, yönetimler kulüplere kendi işleri gibi sahip çıkmaz ise bunun sonucu borç batağında boğuşan kulüp olur.

* Borç içinde yüzen kulübü kurtarmak veya yaşatmak için belediyelerden, iş adamlarından, esnaflardan yardım beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Şehrin en önemli markalarından birisi Balıkesirspor deniyor sürekli, fakat bakıyorsunuz esnaf bıkmış. Kulübe un-şeker dahi vermek istemiyor.  Her sene kulübe yardım toplamak için kapısı çalınan iş adamı bıkmış, belediye bıkmış haklı olarak yıllarca ver ver ama halen borç, borç,  borç. 

*Artık sürekli şehrin dinamiklerinin üzerinde, şehrin iş adamlarının üzerinde, şehrin esnaflarının üzerinde kambur oluşturmuş kulübü mali sıkıntılardan kurtaracak anonim şirketi için paralı ve futboldan anlayan yatırımcıları bulup, buna şehrin dinamikleri de dahil mesela Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odaları gibi yatırımcılarla bir sermaye oluşturup kulübü tüm borçlarıyla devralacak babayiğitler ortaya çıkarmak lazım

*Kulübü borçlarıyla ve tüm haklarıyla devralan şirket, TFF kuralları gereği kulübü Balıkesir’den alıp başka bir şehre götüremez, ismini değiştiremez, rengini değiştiremez. Şöyle düşünün yıllar önce milyonlarca taraftara sahip Liverpool takımını devralan şirket o kulübü alıp başka bir şehire veya ülkeye götürebildi mi? Götüremez çünkü buna en başta Federasyon izin vermez.