Balıkesir’de yerel yönetimler tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsü virüsü salgınından vatandaşları korumak için şehri adeta baştan sona temizledi. Başta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri toplu alanları tek tek dezenfekte edip virüs salgınına karşı vatandaşları korudu.

Tüm dünyada olduğu gibi Balıkesir’de de gündem Koronavirüsü. Yerel yönetimler, gündelik rutin çalışmaların dışında tüm çalışmalarını rafa kaldırırken virüs salgınının önüne geçmek için seferberlik ilan etti. Virüsle mücadele eylem planı oluşturan yerel yönetimler bina, cadde, sokak, toplu taşıma aracı, bekleme yerleri gibi kamusal alanlar dezenfekte ederek virüse karşı tedbir aldı. Dezenfekte işleminin yanı sıra  vatandaşı virüs tehdidinden uzak tutmak için belediye hizmetlerinin dijital alanda verilmeye başlayan yerel yönetimler, personellerinin de bir kısmını da evlerinde çalışmaları için izin verdi.

 

VİRÜSE GEÇİT YOK

Başta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri; resmi kurumların hizmet binaları, ibadethaneler, okullar, spor salonları, salonlar ve işlek cadde ve sokakların dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirdi. Mekan temizliğinin yanı sıra her gün binlerce vatandaş tarafından kullanılan toplu taşıma araçları ve durakların da temizliğini yapan belediyelerin vatandaşlara sağladığı kolaylıklar bununla da sınırlı kalmadı. Altıeylül ve Kepsut Belediyeleri Bakanlık genelgesiyle dükkanlarını kapatmak durumunda kalan kiracılarından kira almayacağını açıkladı.