Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğü, ilçelere yaptığı su, kanalizasyon ve arıtma yatırımlarının yanı sıra ani arızalara müdahaleleriyle de takdir topluyor.  Altıeylül’de meydana gelen su borusu patlağı arızasını kısa sürede tamir ederek vatandaşın mağdur olmasının önüne geçen BASKİ, Edremit’in Akçay Mahallesi’ndeki su arızasına da bir saat gibi kısa bir sürede müdahale ederek vatandaş memnuniyeti odaklı çalışıyor.

BASKİ, bir yandan büyük yatırım bütçeleriyle ilçelerin su, kanalizasyon ve arıtma ihtiyaçlarını giderirken bir yandan da ani arızalara zamanında yaptığı müdahalelerle vatandaşın takdirini topluyor.  Vatandaşların talep ve sorunlarına kısa sürede karşılık veren BASKİ, son olarak Edremit’in Akçay’da Cemil Temel Mahallesi Lale Caddesi Beyreha Yapı Kooperatifi M Blok Önü’nde meydana gelen su borusu patlağına bir saat gibi kısa bir sürede müdahale etti. 

VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMİYOR
Kısa bir süre öncede Sütlüce Mahallesi’nde ana su boru hattında meydana gelen arızaya ivedilikle müdahale eden BASKİ, özellikle turistik ilçelerde su mağduriyeti yaşanmaması adına arıza ve sorunlara ivedilikle müdahale ediyor. Altıeylül’deki su borusunun patlaması sonrası kısa bir sürede olay yerine intikal eden ve çalışmaları yerinden yöneten BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, Akçay’daki su arızasının giderilmesi çalışmalarını da an be an takip etti.  Akçay’daki su patlağı arızası bir saat gibi kısa bir sürede tamir edilerek vatandaş mağdur edilmedi. 

GEÇEN YIL MÜDÜRLÜĞE ATANDI
2014 yılındaki yerel seçimlerden sonra BASKİ’de genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başlayan İzzet Günal, 8 Temmuz 2019 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın takdiriyle BASKİ Genel Müdürlüğe atanmıştı. BASKİ’nin kurulduğu günden bu yana birçok başarılı çalışmanın altına imza atan İzzet Günal, çalışankanlığı ve insan ilişkileriyle kurum çalışanları tarafından da sevilen bir isim olarak öne çıkıyor.