Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

BEDAVA POŞET’İN DAYANILMAZ CAZİBESİ

Herkesin çok iyi bildiği gibi en değerli yatırım, insana yapılan yatırımdır. Özellikle geleceğimiz olan çocuklara yapılan yatırım çok daha kıymetlidir. Isteriz ki bizden sonra yaşam sürecek olan çocuklarımız, torunlarımız bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmesin, daha iyi şartlar altında yaşam sürsün, güzel maaşlar alsınlar veya getirisi yüksek kendi işleri olsun diye hayal ederiz. Bu gaye ile okul, üst baş ve beslenme gibi konularda elimizden gelen her fedakarlığı yaparız. Niyet iyi, hedef doğru ama yeterli mi?
Elbette ki yeterli değil. Çocuğumuzun işini, aşını düşünürüz de hangi doğa şartlarında yaşayacağı hiç aklımıza gelmez. Çocuklarımızı koruduğumuz kadar doğayı da korumadıktan sonra, onlara yaşamaları için bir çöplük bıraktıktan sonra ne anlamı var? Çevre bilinci ile hareket edip, doğal güzellikleri hem koruyup hemde daha iyi hale getirmemiz gerekiyor çünkü yarın onlar nefes alacak O atmosferin içinde.
Eğri oturup doğru konuşalım şimdi. Balıkesir merkez de bulunan temizlik işçileri akşama kadar elde süpürge, kaldırım, yol kenarı süpürüyor. Atatürk parkı içinde çimenlerin arasına yayılan ahali, çitlediği çekirdek kabuklarını olduğu yere üfleyerek yediği için çimlerin arasından onları temizlemek ile zaman harcıyor. Şimdi havalar soğuk tabii ama yaz aylarında nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Sigara içen izmariti, ciklet çiğneyen amabalajını, burnunu silen peçeteyi yere atıyor. “Onların görevi yapacaklar” kurnazlığı yapmasın hiç kimse orası ayrı bir boyut.
Ilk yurtdışına çıkışım yaklaşık ondört sene önce oldu ve Karadeniz ülkeleri ile bütün Avrupa ülkelerine gittim işim gereği. Avrupa ülkelerinin tamamında poşet ücrete tabii. Öyle gavurda her gördüğünü madah bişey sanacak ayran budalası değilim ancak çok doğru bir uygulama. En basit şekli ile insanların beynine yer ediyor “Plastik zararlı” düşüncesi. Ücret ödememek için alınan tedbir sizi plastik maddeye karşı duyarlı hale getiriyor bilinç altında. Poşet parası ile başlayan plastik maddeden uzak durma çalışması, yaşam biçimi haline geliyor. Zaman içinde hiç farketmeden, otomatiğe alınmış gibi plastik kullanımını en az seviyeye indirmiş oluyor insanlar.
Balıkesir halkını biliyoruz ki sebze meyve ihtiyacını semt pazarlarından karşılar. Her bayanın mutlaka bir pazar arabası vardır. Ilk alınan sert yiyecekler olur, patates, soğan gibi ve en alta konur arabanın. Büyük taneli olanları, yeşillikleri, olabilecek olan diğerlerini tek poşet olarak koysak olmaz mı? Hiçbir sebze meyve kavga edip diğerinin kafasını gözünü yarmaz. O meziyet insanlara mahsus. Diyelim ki çeşitli sebeplerden dolayı markete gidip alış veriş yapıyorsunuz. Şemsiye ağır gelmez, telefon ağır gelmez, gözlük kutusu ağır gelmez ve en önemlisi her bayanın vazgeçilmez aksesuarı olan kol çantası ağır gelmez ama büyük boy bir pazar çantası ağır gelir, öylemi?
Meselenin özü poşeti para ile satmak veya poşet üzerinden bir gelir elde etmek değil. Meselenin özü bizleri alışveriş yapmaya giderken giderken yanımızda bir alışveriş çantası bulundurmaya alıştırmak. Değerli dostumun birisi “Alışveriş maliyeti artacak” diyor. Bende yanımızda alışveriş için çanta, torba file bişey bulunduralım diyorum. Diğer bir arkadaş ise “Poşet maliyet ücretleri fiyatlardan düşmeli” diyor. Ben ise “Konu olan para değil, poşet kullanımını aza indirmek” diyorum.
Bu konuda, hocamdan ilginç bir yorum geldi ve tam da Türk insanına özgü. Şöyle diyor değerli hocam. “Ücret ödemek istemeyen yanında çantası ile gelecek, burası tamam ama maddi durumu iyi olan ise verecek parasını alacak poşetleri ve elinde çanta ile gelene tepeden bakacak” Poşet parasını verip de elinde çanta ile gelene tepeden bakabildiğini zanneden insan, paralı ama kara cahil olduğunu isbat edecek. Yanında çanta getiren ise çocuklarına daha temiz bir dünya bırakmak isteyen sorumlu bir birey olduğunu ispat edecek. Bu kadar basit.
“Çiçekleri koparmayın” yazısı dibinden çiçek koparmak ne ise, kullandığınız her poşet de doğaya verilen zarardır. Bari ücretini ödeyin…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa