AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran yönetiminde düzenlenen 5 milletvekili, büyükşehir belediye başkanı, kadın ve gençlik kolları başkanlarının da yer aldığı toplantıda birlik-beraberlik mesajları verildi. Tüm teşkilatların tek vücut olarak çalıştığını ifade eden Başaran, “Etkili bir koordinasyon, sorunlara ciddiyetle yaklaşmanın, muhataplarla verimli bir iletişim ve işbirliğinin Balıkesir için açamayacağı kapı yok” dedi.

AK Parti İl Başkanlığı’nın düzenlediği ve tüm teşkilat mensuplarının yer aldığı toplantıda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Avlu Sergi Salonu’nda gerçekleşen toplantıda AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Meral Cengiz, İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Zahid Bayram ve partililer yer aldı. 

 

BAŞARAN: “ÜLKEMİZ BÜYÜKLER LİGİNDE YER ALIYOR”

AK Parti teşkilatları Avlu Sergi Salonu’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, Kadın Kolları İl Başkanı Meral Cengiz ve İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Zahid Bayram yer aldı.  Pandemi süreci sonrasında AK Parti’nin birlik-beraberlik içerisinde çalışacağını vurgulayan AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, 2020 yılında zor birçok acı olayla karşılaştıklarını ancak devletin bu süreci iyi yönettiğini söyledi.  Başaran, “2020 yılı ülkemiz için baya sıkıntılı başladı. Önce Elazığ Depremi arkasından çığ felaketi ve uzakta derken kapımızı çalan pandemi süreci 2020 yılına damgasını vurdu. Bundan dolayı sıkıntılı bir süreç yaşadık, Ancak devletlerin gücü karşılaştıkları sorunlarla başa çıkmakla ve kapasitesiyle ölçülüyor. Ülkemiz büyükler liginin bir üyesi. Bizim mirasımız, yönetme başarımız ve bu ülkenin başında AK Parti, onun da başında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunması bu süreci geçirmemizi sağladı. 2020 yılı adeta imtihan yılı olarak başladı. Cumhurbaşkanlığımız başta olmak üzere tüm bakanlıklarımız Elazığ’a toplamda 207 milyon lira ödenek gönderildi. Elazığ ve Malatya’da ev sahibi ve kiracı olarak 18 bin 153 kişiye 83 milyon lira Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 14 milyon lira toplamda 98 milyon lira nakdi yardım yapıldı. Biz devlet olarak millet olarak elimizden geleni sonuna kadar yapacağız. Böyle bir durum başımıza geldiğinde gereğini yapacağız, kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız. Bu acılar tazeyken 4-5 Şubat’ta Van’da çığ haberleriyle sarsıldık. Üst üste gelen çığlarla 41 vatandaşımızı çığda kaybettik. Devletimiz bu olayda da hemen müdahale etti.

 

BAŞARAN: “KIZIL ELMA DİYE BİR İDDİAMIZ VAR”

Elazığ ve Van’daki çığ felaketinden gelen acı haberlerin ardından bir de İdlip’ten gelen şehit haberleri eklendi.  Muhalefetin o kadar şehit olmasına rağmen üzülmeyen bir tavırları var açıkçası. O kadar şehit geldiğinde Ak Parti iktidarı, hükümet zor duruma düşecek bizde ellerimizi ovuşturup bir şeyler kotaracağız diye mutlu oluyorlar mı acaba. Çok ama çok yazık.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tamamen insani duyarlılıklara dayalı sürdürdüğü Suriye meselenin çözümü için herkesi, siyasi saiklerle değil, vicdanıyla hareket etmeye davet ediyoruz.  O gün iklim şartlarının zorlaşmasıyla iyice sıkıntıya düşen milyonlarca insanı yüzüstü bırakmadık, bırakmayacağız. Ülkemizden Suriye'ye yönelik insani yardımlar için yeni kapılar açılmasının gayreti içindeyiz. Bu yöndeki çabalarımızı istediğimiz neticeyi alana kadar sürdüreceğiz. Suriye meselesi insanlığın zalimle mazlum arasında safını seçmesini gerektiren bir safhadadır. Biz inancımızın ve tarihimizin bize gösterdiği yerde durmaya devam edeceğiz. Biz gözü Dicle’de gönlü Vardar nehrinde olan bir milletiz. Kızıl elma diye bir iddiamız var. Biz Lüksemburg değiliz. Biz Finlandiya, İsveç değiliz. Bulunduğumuz coğrafya çok zor bir coğrafya Biz buraya atalarımızı şehit kanlarıyla geldik, burada gerekirse yine şehitlerimizin kanlarıyla ilelebet dimdik yaşayacağız. Bunun için gerekiyorsa şehitte vereceğiz. Bazıları şehitlerin gelmesini kaldıracağız şehitler olmayacak gibi ifadeler kullanıyorlar hiç kimse kendini Disneyland’ta zannetmesin burası Türkiye, burası Ortadoğu burası zor bir coğrafya. Burada kalmak için bedel ödemek zorundasınız, bizde bedel ödemeye hazırız” dedi.

 

SALDIRILARA RAĞMEN YÜZDE 6 BÜYÜDÜK

Yeni tip Koronavirsü (Kovid-19) ile mücadelede ilk günden buyana ülke olarak başarılı sonuçlar alındığını ifade eden İl Başkanı Başaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı ve Sağlık çalışanlarının bu başarıdaki payına dikkat çekti. Başaran, Gezi olayları, 17-25 Aralık kumpasları, çukur eylemleri, terör saldırıları, FETÖ’nün hain 15 Temmuz darbe girişimi ve ekonomiye dönük saldırılara rağmen Türkiye’nin büyüme rakamlarının hep olumlu olduğunu söyledi. Başaran, “Biz büyüdükçe, güçlendikçe Türkiye'ye yönelik saldırılar, Türkiye'nin önünü kesmek için yapılan girişimler de arttı. Ağustos 2018'de ekonomimiz döviz spekülasyonu üzerine kurulu bir saldırıya daha maruz kaldı. Yine sanayicisiyle, esnafıyla, çiftçisiyle, ihracatçısıyla çok çalıştık ve 2019 yılının son çeyreğinde yüzde 6'lık büyüme oranına ulaştık. 2020'nin ilk çeyreğinde Mart ayının önemli bir kısmını salgınla mücadeleyle geçirmemize rağmen yüzde 4,5'luk büyüme oranı elde ettik. Eğer Mart ayında salgının hiç etkisi olmasaydı 1 veya 1,5 puan daha yüksek büyüme oranı elde edebilirdik.

 

“TEK VÜCUT OLARAK HAREKET EDİYORUZ”

Bu rakamlar bu ülkenin başarısıdır. Her bir ilin ayrı ayrı başarısıdır. Balıkesir'in başarısıdır. Balıkesirlilerin başarısıdır.

Balıkesir'in başarılı olduğu bir nokta daha var: milletvekilleriyle, belediye başkanlarıyla, teşkilatıyla Balıkesir'in ortak hedefleri doğrultusunda hareket etme kabiliyeti.

Teşkilat olarak tek vücut olarak hareket etmenin, Ankara nezdinde nasıl olumlu sonuçlar ve geri dönüşler getirdiğini gördük. Etkili bir koordinasyon, sorunlara ciddiyetle yaklaşmanın, muhataplarla verimli bir iletişim ve işbirliğinin Balıkesir için açamayacağı kapı yok. Bu birliktelik Balıkesir'i olduğu noktadan daha ileriye taşıyacaktır. Bu yaklaşımla Balıkesir'in menfaatine olan konular Bakanlıklar nezdinde öncelikli hale gelmesi sağlandı. Balıkesir'in birçok noktasında beklemeye alınan projeler tekrar gündeme alındı, hızlı tren, istasyonun taşınması, yeni yol projeleri gibi Balıkesir'e yeni bir vizyon katacak projeler ise kabul gördü ve planlamalara dahil edildi.

İnşallah önümüzdeki günlerde de bu konular hakkında somut adımları peyder pey göreceğiz” dedi.

 

ÇELİK: “ EN BÜYÜK SIKINTIYI BALIKESİR ÇEKİYOR”

Toplantıda daha sonra konuşan Milletvekili Adil Çelik, Ak Parti’de yeni bir dönemin başladığını eski parti içi çekişme dönemlerinin geride kaldığını söyledi. Çelik, “Balıkesir’de Ak Parti ile iş alemi arasındaki sıkıntılar, farklı görüşler keza Ak Parti’nin kendi içindeki çekişmeler çatışmalar bizi buraya getirdi.  Burada en büyük sıkıntıyı Balıkesir şehri çekiyor. Ben milletvekili adayı gösterildiğimde İl Başkanı Hasan Demiraslan’dı. Onun üzerine bir başkan geldi onun üzerine Ekrem başkan geldi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur seçildi, yerine kim geldi Zekai bey, aday kim gösterildi Yücel Yılmaz. Bu anlamda baktığınızda Balıkesir zor günler geçirdi bunu kabul etmek lazım. Bugün burada yapmaya çalıştığımız bireysel olarak Ali’nin Veli’nin ön plana çıkması değil hep birlikte hareket edip şehre hep beraber hizmet etmek. Beraber hareket ediyoruz, beraber ziyaret ediyoruz, beraber hedefleri belirliyoruz ve netice alıyoruz ve kazanan Balıkesir kazanıyor.  Bizim ayrı olmamız muhalefete yarıyor meydanı boş bulup sallıyorlar. Aslı astarı olmayan beyanatlar olmaya başlamıştı. Netice olarak Ak Parti kendi için uğraşmaktan, Balıkesir için uğraşmaya geçti. Bunu sadece Ak Parti olarak yorumlamayın iş dünyası ve STK’lar olarak birlikte hareket etmeye gayret gösteriyoruz” dedi.  Milletvekili Adil Çelik, yeni kurulan bir partiye geçeceği yönündeki haberlere de “İktidar partisinin 1. sıra milletvekilim. Yüz de kaç alacağı, geleceği ne olacağı belli olmayan bir partiye mi geçeceğim. Hem geçecek bile olsam Edip Uğur’un olduğu partiye mi geçerim” dedi. Toplantıda Milletvekilleri, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, Belgin Uygur, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Kadın Kollar Başkanı Meral Cengiz ve İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Zahid Bayram’da kısa birer konuşma yaparak birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.