Bugünkü Haberler

BÜTÜNÜN GÜZELLİĞİ

“Gece, karanlık bir odaya gösteri için bir fil getirilmiş. Fili görmek isteyen halk sabahı beklemeden akın akın içeri dolmuş. Fakat karanlıkta fili görememişler, dolayısıyla dokunarak onun hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmışlar. Kalabalıkta her ziyaretçi hayvanın ancak bir tarafına dokunabiliyormuş. Dışarı çıktıklarında fili tarif etmeleri istenmiş.

Bacağını tutan ziyaretçi onu güçlü bir sütun, uzun dişlerini tutan ziyaretçi onu sivri uçlu bir nesne olarak   tanımlamış. Kulağını tutan ise onun bir yelpazeden farksız olduğunu iddia etmiş. Elini sırtında dolaştıran da filin bir yatak kadar düz olduğunu söylemiş. “

Yukarıdaki bu küçük hikayeyi Mevlana Mesnevi’de anlatmıştır. Parçaların tek tek yeterince anlamlı olmadığını ve bütünün güzelliğini vurgular.

Evliliklerimizde de durum aynıdır. Bizler eşlerimizi sadece bir yönüyle görürsek, başka özelliklerinin farkına varmazsak bu hikayede ki gibi parça parça ve gerçek anlamından uzakta oluruz.

Ailede bireyler değişik yönleriyle var olurlar. Eş olurlar, evlat olurlar, anne-baba olurlar, cinsel partner olurlar, iş dünyasında meslekleri doğrultusunda   bir pozisyonda olurlar, arkadaş olurlar, dost olurlar, komşu olurlar, ev arkadaşı olurlar, okulda veli olurlar. Buna benzer benim aklıma gelmeyen daha nice özelliğimiz, rolümüz ve duruşumuz vardır.

Sadece işi ve mesleği ön planda tutmak diğer taraflarımızı görmemizi engeller. Sadece anne olmayı, baba olmayı ön planda tutmak yine diğer özelliklerimizi görmemizi engeller. Eşimizi sadece cinsel bir nesne olarak görmek de onu küçük bir alana sıkıştırmak demektir. Büyüklerimize karşı evlat olarak görevlerimizi abartırsak kendi evlilik içi rollerimiz silinebilir. Arkadaşlarla fazla vakit geçirirsek yine evlilik içi dengeler değişebilir. Okulda çocuğumuzun velisi olduğumuzu ve bununla ilgili etkinlikleri fazlaca düşünür ve hareket edersek diğer yönlerimizi görmezden gelebiliriz.

Belki de bütün özelliklerimizi, rollerimizi yerli yerinde ve ölçülü olarak uygulamak, lüzum ettiği zaman o özelliklerimizi gündeme getirebilmek bize bütünlüğümüzü hatırlatır.

Fili,tüm özellikleriyle bir arada algılamakla tam olarak görebiliriz. Bizler de tüm özelliklerimiz bir araya geldiğinde biz oluruz.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa