Toplumiçinde çevrenize bir göz atınız. Çevrenizde gördüğünüz bazı tip ve karakterdeki kişilerin genelde sizlerden üstünlük kurma çabasında olduğunu görürsünüz. Bu bireyler genellikle her şeyi bildiğini idda eden ve her şeyin en özeline sahip olduklarını b 

Toplumiçinde çevrenize bir göz atınız. Çevrenizde gördüğünüz bazı tip ve karakterdeki kişilerin genelde sizlerden üstünlük kurma çabasında olduğunu görürsünüz. Bu bireyler genellikle her şeyi bildiğini idda eden ve her şeyin en özeline sahip olduklarını belirten kişilerdir. Bulundukları ortamda dikkatleri üzerlerine sağlamak amcı ile bilmedikleri her şeyi biliyor gibi göstermeye bayılmaktadırlar. 

 

Oysa bilge birisinde bunu görmek mümkün değildir. Bilge kişi bol meyvası olan ağaç gibidir.Ağaçın dallarına baktığımızda meyve oranı arttıka ,ağacın dallarının yere eğildiğini görmekteyiz. Gerçek bilgede de bu vardır. Ne kadar bilgi birikimi .o kadar mütevazi tavır ve davranış vardır.

Cahil birey ile tartışmaya girilmesi her zaman tehlikelidir. Kelimilerinin bir ölçüsü olmadığı gibi kalp kırmada da üstüne yoktur. Bilge kişide cahil birey ile tartışmaya girmek istemez.Çünkü bilir ki bilge kişi tartışmaya girdiğinde dışarıdan bakan kişilerin bu tartışan iki kişi arasında hangisinin cahil olduğunu ayırt etmesi güçtür.Anonim bir söz vardır. Etme cahil ile sohbet bir söz baş incidir.Cahil kişi tartışma anında kendine hakim olamadığı gibi, kelimelerininde sahibi değildir. Bu yüzden cahil bir bireyin tartışma anında sarf ettiği söz ,pimi çekilmiş el bombasından beterdir. Oysa ki bilge kişi tüm bildiklerini bilmediğini iddaa eder ve kelimelerini ölçü şekilde sarf eder.


Cahil bireyin öz benliğine saygısı olmadığı gibi, karşısındaki bireyede saygısı yoktur. Bilge kişi ise temel saygıyı öz benliğine daha sonra karşısındaki kişiye duyduğu için verimli kelimeler sarf eder.Günümüzde toplum olarak cahil bireylerin çoğunlukta yaşadığını görmekteyiz. İnsanlığın temelini oluşturan saygıdan yoksun bireyler git gide çoğalmaktadır. Cahillerin belirli dil ve üslupları olduğu isçin ,bilge kişiler ile aynı kefeye koymak imkansızdır.