Milli Mücadele döneminin adı sanı pek bilinmeyen kahramanlarından Topkapılı Cambaz Mehmet Bey'in hikayesi dinlenmesi gerekiyor. İstihbarat ağı kururarak Milli Mücadaleye büyük destek olan Mehmet Bey istanbul'da Tulumbacılık yapan bir kabadayıydı. 1915 yılında Çanakkale Savaşları başlarken gönüllü olarak orduya yazıldı. Ateş hattında görev istedi. Tam da istediği yerde, Conkbayırı'nda, kendisi gibi deli ve çılgın bir komutanın emrindeydi: Mustafa Kemal...

Mustafa Kemal, Topkapılı Cambaz Mehmet'i çabuk keşfetti ve onu manga komutanı yaptı. Diğer tümenler ile iletişim için kullandı, topkapılı yiğitti, cesurdu. önemli bir vazife olduğunda mustafa kemal bu vazifeyi topkapılıya verirdi, topkapılı da üzerine düşeni kusursuz yapardı.

Savaş sona erdi, istanbul işgal edildi. Mustafa Kemal ve Topkapılı Cambaz Mehmet irtibatlarını koparmadı. Mustafa Kemal'in İstanbul'da gözü kulağıydı Topkapılı Mehmet. Arkadaşları ile birlikte Mim Mim Grubu'nu oluşturdular. Atatürk Samsun'a giderken onu bandırma vapuru'na kadar koruyup eşlik ettiler, vapur sağ salim boğazdan çıkana dek beraberdiler.

Bir gün Topkapılı Cambaz Mehmet, Kabataş'tan bir otomobil çaldı. Çaldığı bu otomobili, Karaköy rıhtımında bir istimbota yüklediler ve Marmara'ya açıldılar. Topkapılı Cambaz Mehmet, İngiliz işgal kuvvetleri komutanının makam otomobilini çalmıştı, Karamürsel'de karaya çıktılar, otomobilin önündeki ingiliz bayrağı yerine Türk bayrağı koydular ve bizzat Topkapılı'nın kullandığı bu otomobili Konya, Akşehir'e getirdiler. Topkapılı Cambaz Mehmet otomobili Mareşal Fevzi Çakmak'a teslim etti ve daha sonra araç Mustafa Kemal Paşa'ya tahsis edildi: "Paşam, General Harrington'un arabasıdır, artık sizindir"

İşin gerçeği, Harrington da bu olayı duymuştu. ama böyle bir olaya cesaret ettiklerinden dolayı Topkapılı ve arkadaşlarına müdahale etmemiş, onları yolda yakalamaya çalışmamıştı. Bu da düşman komutanının dahi milli mücadeleye duyduğu saygının göstergesidir. 

Milli mücadele sonrası topkapılı Cambaz Mehmet'e milletvekilliği teklif edilmiş, ama o bunu kabul etmemiş, hatta gazi maaşını dahi Kızılay'a bağışlamıştır. 1932 yılında ise hayatını kaybetmiştir. işte mim mim grubu'ndan topkapılı Cambaz Mehmet'in hikayesi budur. Ruhu şad, mekanı cennet olsun...