Kış mevsiminin sonuna geldiğimiz bugünlerde, yıllardır kara dokunamadığım için içimde bir kar yanığı hasreti var.


Bir dönem mevsimler dengesini şaşırmıştı. Hoş mevsimler ,eski özelliklerini tam olarak da taşımıyor. Kış ayında kar yağsın da hava temizlensin diye dualar ettim, durdum. Geçen hafta Balıkesir’de hafif yağan kar yağışı bile kış günü içimi ısınıdırdı. Şubat sonunda doğduğum için kış çocuğuyum. Ama gönlüm her zaman bahardan yana…


Bahar aylarına nihayet erişebildik. Bugün ilk cemre havaya düştü. Peki cemre nedir?
Bahar başlangıcı olarak ,7 gün ara ile havanın ısı derecesinin artması olarak bilinir cemre İlk cemre 2020 takvimine göre 19-20 Şubat havaya düşüyor .İkinci cemre ,26-27 Şubatta suya düşecektir. Son olarak da cemre ,betonlaşmadan dolayı toprak bulabilirse 5-6 Mart tarihinde toprağa düşecektir.

İnsanlar ,ince mi giyindim ? Bir hırka alayım yanıma…Ya da kalın giyineyim hava soğuk, ısınırsa çıkaracağım bir şey olsun üzerimde…evden dışarı çıkarken çantanın içine de şemsiye sıkıştırdığımız günlere de hoş geldik.:)


Tabiat ana gözlerini açmış bile...

Bu hafta içinde iki kez Balıkesir ilçelerine gittim .İlk olarak Edremit’e …Edremit benim için ayrı güzel. Mis gibi havasını solumak Kazdağları’nın harika bir duygu. Balıkesir’de hava sıcaklığı 8 derece iken, Edremit’te hava sıcaklığı 12-13 dereceyi gördü. Her şey çok güzeldi havaya dair lakin bir de rüzgarı vardı ki yüzüme yüzüme vurup, hadi kapalı bir alana bir hastayım olacaksın sinyallerini veriyordu.

Bahar aylarının güzelliklerini en çok yolculuk ederken görmek beni mutlu ediyor. İki gün öne Susurluk’a Doğruyol aldık. Allah’ım ne güzel bir doğa sunmuş bizlere, birkaç ay önce sararmış solmuş ,çimenler ve ağaçlardan eser yoktu. Yemyeşil her yer. Güneşin görkemi de cabası. Yol boyunca çimenlerin yeşilliğine dalarak kısa da olsa yolcuğumu sürdürdüm. Bazı dağların tepesinin de dumanlı oluşu adeta yo boyunca doğa temalı yağlı boya tablolarını andırdı.

Bahar uyanıştır.
doğa ana ,tabiat ana uyanır.
Toprak ,hava ve su güzelleşir.

İçimiz ısınır, daha bir enerji dolu yaşarız günlerimizi.
Bahar ayı ne sıcaktı ne soğuk sanırım bu yüzdende hepimizin en sevdiği mevsimlerden biri de ilk bahardır.

Dilerim havaya, suya ve toprağa düşen bu güzel cemre ,buz tutan vicdanlara da düşer.
insanlar insanlığın gayreti ile yaşamaya devam eder.
Sevgileri ve saygıları artar.


Nuray ALTAY PÜSKÜLLÜOĞLU