Mimarlar Odası eski Başkanı Ali Özerk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Balıkesir ziyaretinde açıkladığı projelerle ilgili değerlendirme yaptı. Kentsel dönüşüm konusunun gündeme gelmesinin olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Özerk, Tren Garı ve Akıncılar projelerinin kentle birlikte yapılması gerektiğini vurguladı. Projelerin büyük kamulaştırma maliyetlerinin bulunacağını ve bütçe konusunda çekincelerinin olduğunu belirten Özerk, projelerin ise ulusal ya da uluslararası yarışmalarla belirlenmesinin doğru bir hamle olacağını kaydetti.

Mimarlar Odası eski Başkanı Ali Özerk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir’de gerçekleştirdiği İl Koordinasyon toplantısı sonrasında kamuoyuyla paylaştığı projeleri değerlendirdi. Balıkesir’in kentsel dönüşüme ihtiyacının bulunduğunu kaydeden Özerk, bu konuların gündeme gelmesinin sevindirici olduğunu ifade etti. Bakan Kurum’un açıkladığı projelerin büyük maliyetlerinin bulunduğuna dikkat çeken Özerk, projelerin kamulaştırma bedellerinin mevcut ekonomik şartlarda karşılanmasının zor olduğunu ileri sürdü. Tek bir elden çıkan projelerin yerine halkın, uzmanların görüşleri alınarak, yarışmalarla projelerin belirlenmesi gerektiğini dile getiren Özerk, “ Balıkesir’in kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Çok eski ve atıl binalarımız bulunuyor. Ancak merak ettiğim bu dönüşümü hangi bütçeyle yapılacak. Böyle bir kamulaştırma bedelini karşılayacak bütçenin olmadığını biliyorum. Ancak bu tür dönüşüm projeleri bizzat halkla, kent için çalışan insanlarla birlikte olması gerekir. Bu tip projelerin kenti tanıyan kişilerle yapılmalı. Böyle büyük projelerin bir kısmı da yarışmalarla oluşturulmalı. Ulusal ya da uluslararası yarışmalarla projeler oluşturulmalı.  Biz yaptık oldu mantığıyla böyle projeler olmamalı” dedi.  

AKINCILAR VE GAR PROJESİNİN ELE ALINMASI GÜZEL

Akıncılar ve Tren Garı Meydanı projesinin ele alınmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten Mimar Ali Özerk, “ Garın oradaki düzenleme çok yerinde. Ben dört yıldır Balıkesir Üniversitesi’nde Akıncılar Mahallesi ve TTM’nin orasını çalıştım. ODTÜ ile ortak çalışmalarımız oldu. Mutlaka ve mutlaka projenin içinde Balıkesir’den de birileri olmalı. Gar düzenlemesi güzel, BASKİ binasının oradan kaldırılması güzel. Bunları ele alışları ve gündeme gelmesi de güzel. Kamulaştırma bedelleri çok yüksek. Akıncılar Projesi içinde bazı yapılar tarihi yapılar. Bandırma Caddesi’ne bakan kısmı tamamen tescillenmesi gerekir. Burası Balıkesir’in ilk sanayi yapısı. O bölge değerli bölge. Kentin eski dokusunu içinde barından ikinci bir merkez olabilir. Restorasyon konusunda iki anlayış var. Birincisi eski yapıların olduğu gibi yapılması, ikincisi de çağdaş malzemelerle bu yapıların ele alınmasıdır. Bu iki yöntemle de burası olabilir. Bu seçici kurula bağlı. Bunların hepsi yarışmayla elde edilse daha iyi olur. Meydan düzenlerken bölgede bina kalmamalı. Orduevi, Orman Bölge Müdürlüğü binaları tarihi yapılar. Yapılacak meydan projesi içerisinde bu binaların ortada kalmalarının bir anlamı olmaz” dedi.

CENTRAL PARK GİBİ OLABİLİR

Kentsel dönüşüm konusunda da farklı çalışmaların yapılabileceğini ifade eden Ali Özerk, “ Gümüşçeşme Mahallesi kentsel dönüşüm çalışmaları yerinde. Biz daha önce buraları ele almıştık. Bunların yanında Sakarya Mahallesi, Başçeşme Mezarlığı’nın olduğu bölgenin kentsel dönüşüme girmesi gerekir. Gümüşçeşme Mahallesi’nde yeni açılan yolun arka tarafına yüksek binalar yapılabilir. Gar Meydanı, Atatürk Parkı ve Avlu’ya uzanan hatta buraya yapılacak yüksek binalarla Central Park gibi olabilir. Bir tarafta Akıncılar’ın restore edilmiş hali diğer tarafta yüksek binalar büyük parseller içerisinde. Bizim yaptığımız projede derenin yanına binalar yapıp oradaki şimdiki mülk sahiplerine verilmesiyle ilgili çalışma var.