Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaklaşan il kongresi için geri sayıma geçilirken parti içi tartışmalarda durulmak bilmiyor. Serkan Sarı muhaliflerinin adayları birleştirme çabasının hüsranla sonuçlandığı CHP’deki yeni krizin adı blok liste mi çarşaf liste mi oldu

MUHALEFETİN ELİ ZAYIFLADI

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’ya muhalif olan ilçe başkanlarının il başkan adayları Ender Biçki ve Ömür Boyuer’i birleştirme çabaları başarısızlıkla sonuçlanması ve sonrasında adayların birbirleri hakkındaki suçlamaları muhalefetin elini zayıflattı. Serkan Sarı cephesi ise kritik geçecek genel kurul öncesinde ilçe ziyaretlerini sıklaştırdı.  Belediye başkanlarının ve milletvekillerinin de yakından takip ettiği süreçte ikili görüşmeler sıklaşırken partideki son tartışma konusu da il yönetiminin seçilme yöntemi oldu.

 

SARI VE BİÇKİ TABANA KULAK TIKIYOR

 

Parti tabanı, il yönetiminin belirlenmesinde blok liste yerine çarşaf liste uygulamasını istiyor. Yakın zamandaki yapılan ve çarşaf listenin uygulandığı İzmir kongresini örnek gösteren CHP’liler “İzmir yaptı Balıkesir’de de yapılsın” söyleminde birleşti. Daha fazla demokrasi vaadiyle yola çıkan CHP İl Başkanı Serkan Sarı ve rakibi Ender Biçki’nin tabandan gelen çarşaf liste önerisine kulak tıkıyor. Sarı ve Biçki, çarşaf listeyle ilgili önerileri görmezden gelirken diğer adaylar Ömür Boyuer ve Hilmi Okur ise sosyal medyada hesaplarından çarşaf listeden yana olduklarını açıkladı.