Cumhuriyet Halk Partisi’nde ilçe kongrelerini tamamlamak için geri sayıma geçilirken, 17 ilçede ortaya çıkan tablo il kongresinin de seyrini değiştirecek. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Ender Biçki ve Ömür Boyuer’in iddialı olacağı il kongresi yarışı öncesi geçtiğimiz hafta kongreye bir gün kala ertelenen Bandırma ilçe kongresi büyük önem arz ediyor.

CHP’de il kongresi öncesinde işler karıştı. Kongre süreci kapsamında 17 ilçe kongresini tamamlayan CHP’de ilçelerde elde edilen sonuçlar ve ortaya çıkan delege aritmetiği il kongresinin hareketli geçeceğini gösteriyor.  CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Ender Biçki ve Ömür Boyuer’in öne çıktığı il başkanlığı yarışında ilçelerde ortaya çıkan sonuçlar şubat ayında yapılacak il kongresinin de kaderini belirleyecek. Özellikle bazı büyük ilçelerdeki keskin ayrım yarışın gidişatını belirleyecek. Görev süresine bir dönem daha eklemek için yeniden aday olan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, her ne kadar Altıeylül ve Edremit gibi büyük ilçelerde kendisine yakın isimler ilçe başkanı olmasına karşın diğer büyük ilçelerin kendisine karşı olan tavrı nedeniyle ince hesaplar yapıyor. Bir önceki seçimde destek aldığı CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın’ın bu kez karşısında olduğu Sarı, merkezdeki en büyük destekçisinin yanı sıra Körfez’den Ayvalık, Burhaniye, Güney Marmara’da ise Bandırma ve Erdek gibi ilçelerde kendisine karşı olan isimler yüzünden sıkıntı yaşıyor.

 

 

BANDIRMA’DA KONGRE ERTELENDİ

 

Geçtiğimiz hafta kongreye bir gün kala ertelenen CHP Bandırma İlçe Kongresi, il kongresi öncesinde büyük önem arz ediyor. Hassas delege dengelerinden dolayı CHP İl Başkan adayları Bandırma’da çıkacak sonuca odaklandı.  Tek adaylı olması beklenen Bandırma İlçe Kongresi’nin bir gün öncesinde Mevcut İlçe Başkanı Hüseyin Bahar’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhindeki sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildi. Hüseyin Bahar’ın disiplin kurulundan karar çıkana kadar aday olmasının yolu kapandığından dolayı bir hafta ertelenen Bandırma kongresi bugün yapılacak. Şu ana kadar üç kişinin aday olacağı Bandırma İlçe Başkanlığı seçiminin en kuvvetli adayı geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeliği görevinden istifa eden Selim Panç’ın olması bekleniyor. Ancak bu tercih bile Serkan Sarı’nın Bandırma’da elini kuvvetli hale getirmiyor. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, İlçe Başkanı Hüseyin Bahar ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selim Panç’ın Sarı’yla devam edilmesinden yana olmadıkları parti kulislerinde yüksek sesle konuşuluyor.

 

AYVALIK’TA YÖNETİMİ DÜŞÜRÜLEN ŞALMANLI YENİDEN SEÇİLDİ

 

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın elinin zayıf olduğu ilçelerden biri de Ayvalık. Meselenin özü de 31 Mart yerel seçimlerinde CHP olan Ayvalık Belediyesi’nin Demokrat Parti’ye geçmesinin ardından CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın girişimleriyle seçim mağlubiyetinin faturası ilçe başkanı Hüseyin Şalmanlı ve ekibine çıkartılmıştı. Şalmanlı yönetimindeki 9 kişinin istifa ettirilmesiyle birlikte ilçe yönetiminin düşmesiyle son kongreye kadar CHP’yi Ayvalık’ta kayyum yönetmişti.  Seçim zaferi sonrasında “Adalet yerini buldu” şeklinde açıklama yapan Şalmanlı, il kongresinde yönetiminin düşmesine neden olduğunu düşündüğü Sarı’nın karşısında duracak ilçelerin başında geliyor.

 

BURHANİYE’DE DEVECİLER SARI’DAN RÖVANŞI ALMAK İSTİYOR

 

CHP’de delege sayısı büyük ilçelerden biri olan Burhaniye’de ise Serkan Sarı’ya karşı tutum Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in 31 Mart yerel seçimlerinin rövanşını almak istemesiyle ilgi. 31 Mart yerel seçimlerinde İl Başkanı Serkan Sarı’nın Burhaniye’de başka bir adayı desteklemesine ve aday olduktan sonra da yapılan protestolarda Sarı’nın parmağının olduğunu düşünen Ali Kemal Deveciler, rövanşı almak için geri sayıma geçti. Burhaniye’de kendi desteklediği ilçe adayının kazanmasıyla eli güçlenen Deveciler, il kongresinde Serkan Sarı’nın karşısındaki en güçlü adaya destek olacak.  

 

HANGİ ADAYI DESTEKLEYECEKLERİNE KARAR VEREMEDİLER

 

Karesi, Ayvalık, Burhaniye, Bandırma ve Erdek gibi ilçeler Serkan Sarı’ya destek vermeyecek olmasına karşın il başkan adayları arasında hangi isimi destekleyecekleri konusunda da bir mutabakata varamadı. Ender Biçki ve Ömür Boyuer isimleri ekseninde bekleyişe geçen önemli ilçeler, son üç kongrenin de tamamlanmasının ardından toplantılar yapıp aday konusunu masaya yatırmaları bekleniyor. CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın’ın geçtiğimiz günlerde verdiği bir demecinde “Biz ilçe başkanları olarak toplanıp ilkeler bazında il başkan adayıyla ilgili tavrımızı belirleyeceğiz” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu kapsamda ilçe başkanlarının il kongresi öncesinde yapacağı görüşmelerde desteklenecek il başkan adayı belirlenecek.