Koronavirüs kriziyle ilgili olağanüstü tedbirlerin kararlaştırıldığı Büyükşehir Meclis toplantısına CHP Grubu katılmadı. Virüs salgınını bahane eden CHP’li üyelere soruyoruz; böyle zor bir zamanda kararlarınız için tüm Balıkesirliler beklerken, kaçmayı kendinize nasıl yedirdiniz?

TÜM SORULAR YANIT BULDU

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili, dün gözler Büyükşehir Meclisi’ndeydi. Su faturalarını ödeyemeyen vatandaşların suyu kesilecek mi? Belediyenin kiracılarının durumu ne olacak? Ekonomik olarak zor duruma düşen hemşehrilerimize nasıl yardım edilecek? Bu sorular Büyükşehir Meclisi’nde yanıt buldu.

CHP’LİLER KATILMADI!

İşte tüm bu kritik kararların alındığı Büyükşehir Meclisi’nde, CHP’lilerin sıraları boştu. AK Partili, MHP’li, İYİ Partili ve Demokrat Partili üyelerin katılımıyla gerçekleşen ve hayati önemdeki bu toplantıya CHP’lilerin katılmaması büyük tepki çekti. AK Parti Grubu adına söz alan İsmail Cankul “Koronayı bahane ettiler. Kınıyorum” dedi. 


Mecliste alınan kararlar

l Belediye ve belediye iştiraklerine ait kiralanmış işletme ve gayrimenkullerden alınacak kiralar 3 ay ötelendi. Bu konuda herhangi bir icra ve haciz işlemi yapılmayacak. 
l COVİD 19’la ilgili yapılacak faaliyetler için belediye bütçesinden harcama yaplması ve aynı zamanda diğer kurum ve kuruluşlara da bu kapsamda ödenek aktarılması kararlaştırıldı. 
l BASKİ’nin sunduğu hizmetler kapsamında borcunu ödeyemeyen abonelerin suları kesilmeyecek, halen kapalı olan abonelerin suları açılacak. 
l COVİD 19’la mücadele kapsamında komisyon ve heyetler teşkil edilecek. 
l Koronavirüsten sosyo ekonomik olarak etkilenen toplumsal kesimlere her türlü ayni ve nakdi yardım yapılacak. 
l Koronavirüsle mücadele kapsamında etkin mücadele için Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a yetki verildi.