Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

DEBRİYAJ TELİ KOPTU

Hepimizin yapmaktan keyif aldığı özel zevki veya bir eğlencesi vardır. Mesela ağabeyim olta ile balık tutma hastasıdır. Balıkesir civarındaki derelerden birine gider, oltanın ucuna yemi takar ve saatlerce bekler şaşkın bir balık denk gelsin diye. Ben motor kullanmaktan hoşlanırım. Tam 28 senelik motor ehliyeti sahibiyim. 300cc ye kadar olan motorlarda fena değilimdir ama yarış üzerine bir merakım olmadı. Tamamen bireysel bir uğraş olarak kaldı.
Çiçeği burnunda vekil Kenan Sofuoğlu’nun motor tutkunkuluğunu anlıyorum. Anlamadığım ise geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu paylaşım. Dokuz dağın hakimi Çakırcalı Mehmet Efe gibi ayaklarını masanın üzerine atmış. Karşısında ceketlerin düğmeleri ilikli, eller saygı ile önde birleştirilmiş, biri düzgün traşlı diğeri sakallı iki civanmert delikanlı durmakta. Fotoğraf çekilmesinden haberleri yokmuş gibi olsun diye de karşıya bir yerlere bakmaktalar. Buraya kadar herşey normal, bahane bulmak isteyenler bulur elbette.
Normal olmayan ise çekilen bu fotoğrafın abuk oluşu yetmezmiş gibi birde “Emir erlerim” yazısı ilave ederek sosyal medyada paylaşılması. Çok merak ediyorum hiç düşünmedi mi acaba tepki alırım diye? Bir milletvekili herşeyden önce vekili olduğu milletin sorunlarına çare ararken gündeme gelmeli. Kenan Sofuoğlu ise; “Meclise dün araba ile geldi, bugün motor ile geldi, yarın iş makinası ile gelecek mi?” şeklinde gündeme geldi bugüne kadar. Bu tarz gündeme gelişler yetmemiş olacak ki O fotoğrafı paylaşmakta bir sakınca görmedi. Birisi teyze oğlu olan iki danışmanı, emir kulu olarak gördüğünü cümle aleme ilan etti. Ciddi bir hata idi ama oldu.
Kenan Sofuoğlu böyle bir hata yaptı diye kendisine soracak değiliz “Kırk katır mı, kırk satır mı? ” diye. Özür diler, samimi bir sporcu centilmenliği gösterir ve paçayı bu işten sıyırır derken, bir gaf daha geldi kendisinden. Kendisi siyaset esnaflığında yeni olduğundan dem vurup “Acemiyim abi” diyor halkımıza. Sayın vekilim, devlet size iki danışman hakkı vermiş ki bilmediğiniz şeyleri danışın, öğrenin, tecrübe kazanın ve ele güne mahçup olmayın diye. Siz danışman seçiminde bu işi bilen insanları değil de kendinize yarenlik edecek insan seçtiyseniz, zaten motorda benzin yok demektir. Çıkın tribüne yarışı seyredin.
Bu gaf da kesmedi çiçeği burnunda vekili ve devam etti. “Bu şekilde yaşamaya ihtiyacım yoktu, iyi bir hayatım vardı ama şimdi çok stresli ve sıkıntılı bir süreç ile başbaşa kaldım” diyor. Olayı bilmesem ve sadece bu cümleleri okumuş olsam, diyeceğim ki kendi kendime, bu cümlelerin sonu “Ayrılmamız lazım Naciye” diye bitecek. Sayın vekilim, adama sormazlar mı neden aday oldun diye? Parti mitinglerinde neden arz-ı endam ettin diye? Bir çam devirdiniz ve bunun farkına vardınız ama sözleriniz tarla açmak için orman yakan kişi hallerinde.
Işsizlik başta olmak üzere tarım, hayvancılık, sanayi, dış borç ve cari açık ile ilgili halledilmesi gereken yığın ile sorun varken, millete vekil olan birinin böyle açıklamalar yapması abesle iştigaldir. Osman Bölükbaşı tek başına toz attırıyordu meclise. Anladık, yenisiniz ama öğrenmek için geçmişte o kadar çok önemli yaşanmış olaylar var ve bu bilgiler hemen telefonun tuşlarında. Çok önemli bir yerde ve çok önemli misyon üstlenmiş durumdasınız, arzederim.
Kullanıcısı olanlar iyi bilirler ki motor, sürücü hatasını, arızayı kabul etmez. Her zaman başa gelmez ama debriyaj telinin koptuğunu düşünün. Debriyaj teli koptuğu zaman vites düşürmek mümkün olmaz ve o anda sürat yapıyor iseniz, sadece kontrollü fren ve manevra ile durabilirsiniz. Başka seçenek maalesef yok. Arabada olduğu gibi sert fren yapılmaz çünkü çok fazla tehlikelidir.
Bu bilgiyi niye verdim? Kenan Sofuoğlu’nun emireri olan muhteremlerden biri açıklama yapmış. Mealen şöyle diyor. “Kenan abi kıyak delikanlıdır. Diğer vekiller gibi danışman maaşlarından komisyon falan almaz” Meclisin tamamı zan altında.
Debriyaj teli bu açıklama ile koptu. Kontrollü fren ve manevra gerekiyor. Hız yüksek, yol kaygan ve yokuş aşağı gidilmekte. En kötüsü ise sürücü acemi..


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa