İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 il ve ilçelerde yoğun hijyen ve maske denetimi birkaç gün önce başladı. Buraya kadar her şey gayet güzel lakin Türk toplumunda her zaman denetim haber verildiğinde her şey çeki düzene girer ,sonrasında yine aynı şekilde devam eder.

Bu haberi ilk okuduğumda ilkokulda, sanal bebeklerin aramaları geldi aklıma. Sınıfta ders dinlemez hepimiz ellerimizde sanal bebekler ile yarı kaçak göçek öğretmenimize göstermeden ya sıra altı ya defter arasında sanal bebekle oynardır. Zil çalar teneffüse çıkardık. Hop bir duyardık ki birkaç sınıfta sanal bebekler toplanmış, bizim sınıfa da denetime gelecekler. Hepimizde çocuk aklı işte hemen sanal bebekler ya ayakkabı içine ya defter yaprağından koparılan kağıda sarılıp çöp içine atılırdı. Okul müdürü ve öğretmen denetimi yapar bulamaz giderdi, sonrası yine başa döner daha bir gizli şekilde sanal bebeklerle oyun devam ederdi. Böyle bir neslin maske denetimine de tedbirli çıkacağını düşünüyorum.

 

Lise yıllarında da müfettişler gelecek olurdu. Öğretmenlerimiz bizlere haber verildi. Hangi branş öğretmenin dersi o gün ise hepsi derdi yarına hazırlıklı olun. Şu bu konular açın ezberleyin. İçlerimizden zeki ve diksiyonu düzgünlerde en öne oturulurdu. Olurda soru sorulursa cevabı anında versin, ne öğretmen mahcup olsun ne de bizler. Böyle yıllardan geçen bir nesil içinde bu mümkün değil gibi. Şimdi denetim olan yerlerdeki kişiler oh denetim bir rüzgardı esti, geçti deyip sil baştan tedbirsizlikle devam edecektir.

 

Ağustos sonu okullar açılacak ve milyonlarca öğrenci maalesef virüsler ile burun buruna gelecektir. Bizler yetişkin ve aklı selimler olarak gerekmedikçe evlerimizden çıkmayalım. Dışarı çıktığımızda da maskemizi burnumuzu ve ağzımızı kapatacak şekilde takalım. Çantamızda ya da el altımızda ya kolonya ya da dezenfektan bulunduralım. Virüs maalesef hız kesmeden devam etmekte, bizlerin ya da ailemizden bir bireyin canını yakmadan virüsü onlara taşımadan lütfen bu hijyen kurallarına dikkat edelim. Şayet bunları uygulanmazsa ne 2020 sonunu ne de önümüzdeki yılları sağlıklı bir şekilde göremeyeceğiz. Virüsün başlaması da bitirilmesi de biz insanoğlunun elinde, haydi hep birlikte başaralım.