CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 2020 yılında bu yana toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığını sordu

Akın, “En son ağustos ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, ‘Bin 300'ün üzerinde kamu kurumu, köprüler, viyadükler, yollar, buna göre revize edildi. 11 milyar liranın üzerinde bir yatırım yapıldı’ dedi. Geri kalan para, 60 milyar nerede” diye konuştu.

CHP heyeti depremin en şiddetli etkilediği Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi ve Yapı Laboratuvarı önünde değerlendirmelerde bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, burada yaptığı açıklamada insanlar canlarını kaybettikten sonra meclise getirilecek kanun tasarılarının bir anlamı olmayacağını savundu. Akın, “Bu kadar insan can çekişirken, acı çekerken sizin bu milletin bir dakikasını bile harcamaya ne hakkınız var? Ne haddiniz var?" dedi.

'Geçici' denilerek getirildiği 2002 yılından bu yana 70 milyar 985 milyon TL deprem vergisi toplandığını hatırlatan Akın, şunları söyledi:

"Bu paralar nerede? Nereye Harcandı? Hani bu paralarla Türkiye'nin deprem güvenliği sağlanacaktı? Dönemin Maliye Bakanı dedi ki: 'vergiler duble yollar için harcandı. Hemen ardından bir başka bakan dedi ki: 'milleti kandırmayın, milleti aldatmayın, bu paralar bütçenin ihtiyacı olduğu için harcandı. Son olarak da Ağustos ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘11 milyar liranın üzerinde bir yatırım yapıldı’ dedi. Nereye nasıl harcandı bu paralar? Geri kalan 60 milyar para nerede?” diye sordu.

“Her afet sonrasında bir Fay Yasası çıkmasının mecburiyet olduğu hep vurgulanır” diyen Ahmet Akın, Bakan Soylu’un fay yasası çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamayı da hatırlatarak, “Bakan, ‘Biz bununla ilgili bir ekip kurduk. Çalışmalarımızı yapıyoruz ancak meclisin ilk açıldığı günde gelecek' dedi. İnsanlar canlarını kaybettikten sonra meclise getireceğiniz kanun tasarılarının ne anlamı var? Bu kadar insan can çekişirken, acı çekerken sizin bu milletin bir dakikasını bile harcamaya ne hakkınız var? ne haddiniz var?" diye konuştu.