Bu sendrom Dünyanın en büyük problemi, akılsız ve fanatik kişilerin kendilerinden son derece emin olması, buna karşılık zeki insanların sürekli şüpheler içinde olmasıdır.


"
Dunning-Kruger günümüzde pek çok sorunun kaynağı ve kişiye karşı en tehlikeli psikolojik etkilerden biri gösterilen çağımızın problemidir. Kısaca, kişinin az bildiği konu hakkında çok bildiğini hissetmesidir.

Etki toplumun her tabakasından insanda baş gösterebilir durumdadır. Çünkü hiçbir toplumsal ünvana/statüye dayanmaksızın hemen her kesimden insanın bazen bilinçsiz ve farkında olmadan yaptığı davranışlarda bazen nadir de olsa kasıtlı yapıldığı için kendini direkt ele veren bu psikolojik rahatsızlık toplumun genel düzeninden insan ilişkilerine kadar birçok alana son derece zararlı bir sendrom haline gelmiştir.


 

 Biz bu tip insanların davranışlarına; "cahil cesareti" diyoruz..
 

Geçen yıl AK Parti Milletveki Adil Çelik ile sohbet ediyoruz.Konu döndü dolaştı, 'cahil insana geldi..
  Konuyla ilgili ben kendi fikirlerimi,Celik kendi fikirlerini aynı paralellikte konuşurken Çelik; " Bu davranışın bilimsel tanısı Dunning Kruger" dedi. O güne kadar hiç duymadığım bu sendromu inceledim ve o günden bu yana çevremde o kadar çok bu sendromu taşıyan insan ile karşılaştım ki..!
   

Malum korona yüzünden elimizden geldiğince 'evde kal'maya çalışıyoruz. Peki zorunlu gereksinimlerimizi karşılaşmak için dışarı çıktığımızda ne ile karşılaşıyoruz..?
 Bir örnek vereyim mesela. Önceki gün hanımla tüm güvenlik önlemlerimizi alıp alış verişe çıktık.Gördüğümuz, sosyal mesafenin hak getire olduğu ..Herkes kıç kıça. "Neden bu mesafeye uymuyorsun..?" diye sorduğumuzda aldığımız cevap; "bana bir şey olmaz..!"
Netice er yada geç korona belasindan ilaçla kurtulacağız ama Dunning Kruger sendromunun tedavisi nasıl halledeceğiz orası meçhul..!