Bugünkü Haberler

EĞİTİM NEREYE KOŞUYOR?

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı açılıyor. Eğitimin bütün paydaşlarına hayırlı olur inşallah. Kazasız belasız, sağlıklı ve başarılı bir yıl temenni ediyorum.

Aslında yeni eğitim yılı Balıkesir adına çok ta sorunsuz başlamıyor. İl genelinde tekli eğitim hedefine hala ulaşılamadı maalesef. Ulaşmayı bırakın özellikle merkez ilçelerde İkili eğitim veren okul sayısında artış oldu. Bu durum öngörüsüzlük mü, parasızlık mı, ihmal mi bilemedim doğrusu.

Altıeylül merkezde ikili eğitim yapmayan okul hemen hemen yok gibi. Temeli geç atılan ve bitirilemeyen okullar yüzünden tekli eğitim yapan okullar bile ikili eğitime geçirildi. Önlem alması gerekenler, kusura bakmasınlar ama, zamanında karar verip, harekete geçemediler. Yazık!

Bundan sonra biraz daha hızlı hareket edip biran önce tekli eğitime geçmek temennisiyle; “Haydi Bismillah” diyorum.

Son zamanlarda kimle konuşsam; eğitim çağındaki çocuğunu özel okula verdiğini söylüyor. Neden diye sorguladığımda; ilk olarak vicdanen rahat olma isteğinin öne çıktığını görüyorum. Çocuğunun başarısızlığından korkan anne-baba “Özel okula gönderdim, ama olmadı.” Demek istiyor.

İkincisi; çocuğunun daha güvenli, kaliteli ve temiz ortamda eğitimini arzuluyor.

Üçüncüsü; bakıcı, etüd, özel öğretmen, servis vb. sorunlarla boğuşmak istemiyor.

Dördüncüsü; devlet okullarında yönetimden ve bazı öğretmenlerden memnun değil.

Beşincisi; maliyet açısından çok fazla bir fark olmadığını düşünüyor.

Böyle giderse devlet okulları giderek itibar kaybedecek ve kalitesi düşecektir. Oysa 12 yıl zorunlu eğitim olan ülkemizde; herkesin, herkesle eşit kalitede eğitim alması hakkıdır.

Devlet kurumlarında çalışan herkesin eksiklerini tespit ederek aksayan, eksik yönlerini tespit etmesi ve önlem alması gerekir. Aksi halde vebal üzerlerine kalacaktır. Sağlıcakla…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa