Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, şehrin sahip olduğu dinamiklerle hızla büyüyen ve değişen kentler arasında yer aldığını söyledi.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, şehrin sahip olduğu dinamiklerle hızla büyüyen ve değişen kentler arasında yer aldığını söyledi.
Tarım ve sanayi sektörü Türkiye genelinde olduğu Aksaray’ın sosyo-ekonomik ve politik yapısında önemli yer teşkil ediyor. Belediye Başkanı Evren Dinçer, kent genelinde tarım ve sanayi sektörünün sürekli geliştiğini, Aksaray Belediyesi’nin tarım alanında üreticileri farklı alternatiflere yönelttiğini bildirdi. Aksaray’ın İç Anadolu Bölgesinde en fazla göç alan kentler arasında olduğunu ifade eden Başkan Dinçer, 'Tarım ve sanayi sektöründeki yatırımlar şehrimizin demografik yapısında değişimlere yol açıyor. İstihdam imkanlarının artmasına bağlı olarak Aksaray, İç Anadolu Bölgesinde en fazla göç alan şehirler arasında gösteriliyor. Aksaray Belediyesi olarak biz de bu büyümeye bağlı olarak şehrimizde hizmet kalitemizi artıyoruz. Yenilikçi ve modern projelerle şehrimizi geleceğe taşıyoruz. Altyapı ve üstyapıdan başlayarak sosyal alandan spora kadar kültür ve sanat dair birçok projeyi hayata geçirdik. Yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz' dedi.
Aksaray’ın yenilenebilir enerji sanayisinde her türlü yatırıma açık kentler arasında bulunduğunu kaydeden Başkan Dinçer, 'Aksaray Belediyesi olarak yatırımcılara rol model olma adına doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına hazırladığımız Güneş Enerjisi Santrali Projesiyle 1 megawatt’lık enerji elde ediyoruz. 2020 yılında 3,5 milyon liraya mal olan Güneş Enerji Santrali’nden toplamda 3,5 milyon gelir elde ederek santralimiz maliyetini ilk 2 yılda karşılamış oldu. Bundan sonra santralden üretilen elektriğin getirisi belediyemiz kasasına ek gelir sağlıyor. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya, üretmeye ve şehrimize değer katan projeler yapmaya devam edeceğiz. Sürdürülebilir enerji kaynakları arasında en çok tercih edilen Güneş Enerji Santrali, çevre dostu proje olduğu kadar doğa bilincinin oluşması ve girişimcilere örnek olması açısından önem arz ediyor' ifadelerini kullandı.

'Atıklar enerjiye dönüşüyor'
Aksaray Belediyesi’nin atıkların enerjiye dönüşmesine imkan sağlayan en önemli projelerinden birisinin de Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi olduğunu belirten Başkan Dinçer, 'Aksaray Belediyesi öncülüğünde devreye alınan bu tesis sayesinde atıklar enerjiye dönüşürken 12 bin 500 konutun enerji ihtiyacı bu tesisten karşılanmaya başladı. Çevreci belediye anlayışı ile hareket ediyoruz. Atıkların çevreye zarar vermesi engelleyerek düzenli olarak toplama yönetimiyle enerjiye dönüştürüp ekonomiye kazandırıyoruz. Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projemiz 4 ana bölümden oluşuyor. Bunlar, Geri Kazanımı Mümkün Atıkların Ayrıştırılması, Kompost-Organik Gübre Üretim ünitesi, II. sınıf diye tabir edilen depolama sahası (Lot-1, Lot-2, Lot-3) ve Depo Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi bölümleri yer alıyor. Tesisimizde enerji üretimi devam ediyor. Tesisimiz tam kapasiteye ulaştığında ise 12 bin 500 konutun enerjisini bu tesisimizden karşılayacağız' şeklinde konuştu.