Dicle Elektrik, Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Düzova Mahallesi’nde 2018 yılından bu yana devam eden kaçak elektrik kullanımına ilişkin detayları açıkladı.

Dicle Elektrik, Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Düzova Mahallesi’nde 2018 yılından bu yana devam eden kaçak elektrik kullanımına ilişkin detayları açıkladı.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 6 ilde, kaliteli kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik dağıtımı vizyonuyla dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, kaçak elektrik tüketimiyle mücadele etmeye devam ediyor. Çınar ilçesine bağlı Düzova Mahallesi’nde 2018 yılından bu yana devam eden kaçak elektrik kullanımına ilişkin açıklamalarda bulunan şirket, bölgedeki borcun 58 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi.
2018 yılından bu yana gerçekleştirdikleri denetimlerde birçok kez kaçak kullanım tespit edildiğini bildiren şirket yetkilileri, gerçekleştirilen çalışmalara ve yapılan yatırımlara rağmen bölgedeki faaliyetlerinin mukavemetle karşılandığını ve engellendiğini belirtti.

'Elektrik bedeli ödememek için her türlü yol denendi'
Düzova Mahallesi’nde yaşanan kaçak elektrik tüketimine ilişkin açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, '24 Haziran 2023’te gerçekleştirilen kaçak denetim çalışmasında, aylık tüketimi 4 milyon TL olan 13 adet kaçak trafoya el koyduk. Ancak trafo sahipleri, bu durumu kabullenmeyerek can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde elektrik şebekesine müdahale ederek kaçak enerji kullanmaya devam etti. 12 Temmuz’da yapılan bir diğer kaçak denetim çalışması ise, kaçak trafoların mobil hale getirilip römork ve kamyonlara yüklenerek kaçırılması nedeniyle sonuçsuz kaldı. Kaçak kullanımın neden olduğu enerji krizi, kayıtlı tarımsal sulama tesislerinin mağduriyetini de beraberinde getiriyor. Bu durumun önüne geçebilmek için 11 Ağustos 2023’te gerçekleştirilen bir başka kaçak denetim çalışmasıyla kalıcı enerji kesintisi yaparak kaçak kullanımın önüne geçebildik.' denildi.

'Kesintilerin yaşandığı bölgelere jeneratör sağlıyoruz'
Önemli miktarda ana para indirimi ve gecikme zammı almaksızın teklif edilen borç yapılandırması ve ilaveten taksitli ödeme imkanı bile kabul edilmediği bildirilen açıklamada, 'İlgili borç 58 milyon TL’ye ulaştı. Anaparada yapılan ciddi indirimin yanında gecikme zammı da almayınca borç miktarı 28,6 milyon TL’ye düşüyor. Biz bu tutarın taksitli ödenebileceği teklifini de borç sahiplerine ilettik ancak kabul etmediler. Söz konusu mahalle yapılan uzlaşı görüşmelerinin ardından mevcut enerji nakil hattına sabotaj düzenlendi. Sabotaj esnasında hattaki iletkenler koparıldı ve kaçak kullanıma devam edebilmek için şebekeye bile müdahale edildi. Kendi imkanları ile direk dikilerek enerji almaya yönelik girişimlerde bulunuldu. Söz konusu girişim esnasında bölgedeki diğer borçsuz abonelerimiz ve Yaprakbaşı köyünün bir kısmı enerjisiz bırakılarak mağdur edildi. Üstelik enerji kesintisinin yaşandığı bölgede kesintiden etkilenmemeleri için mesken abonelerinin içme suyu ve enerji ihtiyacı, bakım ve yakıtı tarafımıza ait olacak şekilde jeneratörlerimizle sağlanıyor.' ifadelerine yer verildi.,