Bugünkü Haberler

FİKRET HAKAN

Balıkesirli ünlüler isimli yazı dizimizde bugünkü ünlü konuğum Fikret Hakan. 23 Nisan 1934 yılında Gaffar ve Fatma Belkıs çiftinin çocuğu olarak Balıkesir de doğdu ve Bumin Gaffar Çıtanak ismini aldı. Babası Gaffar bey edebiyat öğretmeni, annesi Fatma hanım ise baş hemşire idi. Babası edebiyat öğretmeni olarak ünlü Galatasaray Lisesine tayin olunca, Istanbul’a yerleştiler. Ilkokul ve ortaokul eğitimi sırasında hep okulun tiyatro grubunda oldu. Tiyatroya merak ve yeteneği daha küçük yaşlarda kendini göstermişti. Anne babası da onu çok hoş tutup, bu eğilimine karşı çıkmak bir yana destek dahi verdiler.

Liseye başladığında gazeteciliğe heves eder Bumin Gaffar. Ismini ise ilerki yıllarda tiyatroya başladığında değiştirecektir. Istanbul EKSPRES gazetesinde öykü ve röportajları yayınlanmaya başlar ki o yıllarda, aynı gazete de Halit Kıvanç ve Abdi Ipekçi de çalışmaktadır. Onlar da henüz ünlü olmamış ve işin başında olan yeni gazetecilerdir. Yayınlanan öykü  başına bir lira almakta ama günün şartlarına göre iyi paradır. Bu gelir onda okumaya karşı isteksizlik yaratır ve lise birinci sınıf da okulu bırakır. Yıl 1950.

Aynı yıl çocukluk merakı olan tiyatro tekrar aklına düşer ve Ses tiyatrosundan “Üç güvercin” operetinde rol alıp Tiyatro dünyasına giriş yapıp ismini de Fikre Hakan olarak değiştirir. Daha sonra sinemaya geçip ünlü biri olması bile onu tiyatrodan koparmamış, kendi adına kurduğu Fikret Hakan tiyatrosunda 1980 yılına kadar sahne almıştır. Babacan tavırları ve rol yapma üzerine sergilediği harika performans, onun ünlü olma yolunda hızla ilerlemesine sebeb olmuştur. O yıllar halkın en önemli eğlencesi sinemalardı. Hem Türkiye çapında ünlü olmak hemde maddi gelirini artırmak isteyen bu hemşehrimiz ilk filmi olan “Köprü altı çocukları” ile sinemaya ilk adımını atar. Yıl 1953.

Ardı ardına gelen film teklifleri ve artan geliri ile bir anda sosyetenin gözdesi olur. 1960 yılında askerden döner ve çok daha getirisi yükselmiş olan bir sinema dünyası içinde bulur kendini. Daha önceleri tiyatro için oyun yazabiliyor iken, yıllık on beş, yirmi film çevirmeye başlar ve yazma işini bırakmak zorunda kalır. 1964 yılında çevirdiği “Keşanlı Ali destanı” ile tüm Türkiye de tanınır. 1970 de Hollywood yapımı olan “Paralı Askerler” filminde rol alır. Bu film de Tony Curtis ve Charles Bronson da rol almıştır.

Sinema dünyasında çok evliliğe Fikret Hakan da ayak uydurmuş ve toplam beş evlilik yapmıştır. Ilk evliliğinden bir kızı vardır. Ilginç olan Semiramis Pekkan (Ajda Pekkan kardeşi) ile yaptığı evlilik ve şarkıcı Hümeyra ile olan boşanmasıdır. Ilk eşi ile evli olduğu halde on altı yaşındaki Semiramis ile ilişki yaşamış ve bu kanunlar nezdinde suç olduğu için, ilk eşini boşayıp Semiramis ile evlenerek ceza evine girmekten kurtulup, aynı yıl ondan da boşanmıştır. Hümeyra ile evlenir daha sonra ama bir tartışma sırasında Hümeyra’ya yumruk atması o evliliği de bitirir.

1970 yılından itibaren evlere televizyonunun girmeye başlamasıyla, sinema sektörü bundan ciddi etkilenir ve Amerikan sinemasına parelel olarak bizde de erotik film furyası başlar. Burada dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak isterim. 1970’lerin başı hangi din olursa olsun sıçrama yaptığı yıllardır. Opis Dei  (Tanrının eli) diye bilinen Hristiyan tarikat Güney Amerika da, Müslüman Kardeşler diye bilinen örgüt de Islam coğrafyasında etkili olmaya başlıyor. Sinemalarda erotik filmler ve karşısında yükselen dini cemaatler. Etkiye tepki diyebiliriz biz bunun adına ve kesinlikle her iki durum da tek elden yönetiliyordu. Seksen ihtilalinde, irtica tehlikesi var diyenler ile rekor sayıda dini eğitim veren okul açanlar, aynı insanlardı.

Fikret Hakan daha sonra birçok film ve dizi de rol aldı. Türk tiyatro ve sinemasının ilk sanatçılarından olan Balikesirli Salih Tozan belgeselinde vefasını göstermiştir.2017 yılında Istanbul da vefat eden Fikret Hakan, ağlarken verdiği tebessüm ile hafızalarımızda yaşamaya devam edecektir.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa