Bugünkü Haberler

FİKRİM GELDİ!!!

Bizim toplum olarak en büyük hastalıklarımızdan biriside herkesin her şeyi bilmesi. Birçok insanımız

Maşallah her şey hakkında fikir sahibi. Kahvede, otobüste, tribünde, sokakta konuşulanları şöyle bir dinleyin ne demek istediğimi anlarsınız. Aklınıza gelen her konuda, sanki konuşmak gerekliymiş gibi, dinlemekten çok konuşan insanlar göreceksiniz. Hatta sizde onlardan birisiniz belki. Biraz susup dinlesek farkına varacağımız bir durum bu.

Eğitimle ilgili bir konu açılıyor mesela. Ortamda eğitimciler var. Konuşması gerekenler onlar. Ancak vatandaş; hocam siz daha iyisini bilirsiniz ama deyip bir başlıyor susturabilme aşkolsun. Öğretmenlerin yetersizliğinden tut eğitim sistemine, kitapların yetersizliğinden eğitimin kalitesine anlatıyor da  anlatıyor.

Sağlık en çok konuşulan konulardan biri. Herkesi bir yerinden ilgilendiriyor. Ama konuşmalar öyle bir ilerliyor ki; teşhisler konuluyor, tedaviler öneriliyor, doktorların bilmediklerini biliyoruz. Elimizden gelse hemen oracıkta ameliyat bile yapasımız geliyor.

Konu hele bir futbola gelsin coşuyoruz adeta. O takım, bu takım, hatta milli takım fark etmez. O teknik direktörlerin hiç bir halttan anlamadıkları, futbolcuların topa vurmasını bile bilmedikleri, başkanların beceriksizlikleri, yorumcuların cahilliği anlat babam anlat. Hele dinleyen birileri de oldu mu? Tadından yenmez.

Sosyal medyada da aynı davranış biçimini görüyoruz. Yazdıklarımızı okuyanları görmediğimizden belki daha cesur şeyler yazıyoruz. Farklı düşünenleri de küçümseyen hatta suçlayan ifadeler yazdık mı gelsin beğeniler.

Paylaşımlarımız doğru bilgiler mi?

İçeriği üreten kimse güvenilir mi?

Akla uygun mu?

Takipçilerini kırar mı, üzer mi?

Konu ile ilgili hangi bilgiye sahipsin?

İnanın hiç önemi yok bunların. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın inanılmaz coşkusunu yaşıyoruz. Cep telefonları bu durumu zirveye çıkardı. Okumadan, araştırmadan, cahil cesareti ile tam bize göre bir ortam.

Bu memleket çok ama boş konuşanlar la değil, işini iyi yapanlarla kurtulacak. Öncelikle herkese tavsiyem kendi işini hakkıyla yapması. Fikir oluşturacaksa kendi işi ile ilgili olması. Herkes kendi işini iyi yaparsa başkalarının fikir üretmesine gerek kalmaz. Sağlıcakla…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa