“İhaleye fesat karıştırma” iddiasıyla yargılandığı Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 yıl 15 gün hapis cezası alan ve cezası Yargıtay’da onaylandıktan sonra Erdek Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Hüseyin Sarı’ya bir kötü haberde Danıştay’dan geldi. Danıştay 8. Daire Başkanlığı Hüseyin Sarı’nın belediye başkanlığının düşürülmesine karar verdi. Bu gelişmeler sonrasında Erdek Belediye Meclisi, 10 gün içerisinde olağanüstü toplanıp asaleten belediye başkanı seçecek.

“İhaleye fesat karıştırma” iddiasıyla Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 15 gün ceza alan ve cezası Yargıtay tarafından onandıktan sonra görevden uzaklaştırılan Erdek Belediye eski Başkanı Hüseyin Sarı’nın Danıştay’dan gelen son kararla belediye başkanlığı düşürüldü. Hüseyin Sarı’nın siyasi kariyerinin bitiren Danıştay kararı sonrasında Erdek Belediye Meclisi 10 gün içinde olağanüstü toplanarak asaleten belediye başkanı seçecek.

İHALEYE FESATTAN 1 YIL 15 GÜN CEZA ALMIŞTI

İlk kez 1999 yılında Anavatan Partisi’nden belediye başkanı seçilen Hüseyin Sarı, sonrasında AK Parti ve son iki dönemdir de CHP’den belediye başkanlığı yapıyordu. Erdek’te 2014 yılında bir mitingde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hareket ettiği gerekçesiyle dava açılan ve 11 ay 20 gün hak mahrumiyeti cezası alan Hüseyin Sarı’nın cezası onanınca İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı. 11 ay 20 günlük hak mahrumiyeti cezası sonrasında yeniden belediye başkanlığı görevinin başına dönen Hüseyin Sarı, “İhaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla yargılandığı davada yerel mahkeme tarafından 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

SON NOKTAYI DANIŞTAY KOYDU

Cezası Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından onan Hüseyin Sarı, belediye başkanlığı görevinden geçici olarak uzaklaştırılıp yerine mecliste yapılan oylamayla vekaleten Hasan Yapakçı seçilmişti. Sürecin son aşamasında Danıştay 8. Daire Başkanlığı, Yargıtay’ın verdiği kararı onaylayıp Hüseyin Sarı’nın belediye başkanlığını düşürdü. Bu kararla birlikte Erdek Belediye Meclisi 10 gün içinde olağanüstü toplanıp asaleten belediye başkanı seçecek.

SOSYAL MEDYADAN KARARA MEYDAN OKUDU

Danıştay’ın verdiği karar sonrasında Hüseyin Sarı, sosyal medya hesabından “Ben bitti demeden bitmez” ve “Bizim için makam mevkiden önemli olan karşılıksız biriktirdiğimiz sevenlerdir” paylaşımında bulundu. Öte yandan Erdek Belediye Başkanvekili Hasan Yapakçı da “Çakallar istedi diye atlar ölmez” şeklinde paylaşımla Hüseyin Sarı’ya destek verdi