Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın kendi öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği ‘Veriye Dayalı Kent Yönetimi Projesi’ Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) düzenlediği ve 300’ün üzerinde projenin katıldığı Akıllı Şehirler Proje yarışmasında dereceye girdi. Geleceğin belediyecilik sistemi olarak gösterilen proje 5 milyon lira hibe desteği kazandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yerel yönetimlerin veriye dayalı bilgiler ışığında kent yönetimini gerçekleştirmesini planlayan proje geleceğin belediyecilik uygulamaları arasında gösterildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı İlker Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve projelerini bilimsel verilere dayandıracak ‘Veriye Dayalı Kent Yönetimi Projesi’ni detaylarını EKSPRES’e anlattı. Projenin hazırlanıp, hayata geçirilmesine kadar geçen sürecin başında olan Bilgi İşlem Daire Başkanı İlker Şahin, yarışmada dereceye girerek 5 milyon lira hibe desteği almaya hak kazandıklarını ve ilk etapta 500 bin lira alacaklarını kaydetti.  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak kentle ilgili veriler üreteceklerini ifade eden Şahin,  “Büyükşehirler artık veri üretmeli diyoruz. Bu verileri anlamlandırmalı, görselleştirmeli, topluma kazandırmalı, bunları halka açmalı ve açık veri platformu oluşturmalı. Mesela; sağlık verileri, sosyal yardım verileri, kültür verileri, vatandaş verileri, mali veriler, ulaşım verileri, çevre- hava kirliliği-gürültü kirliliği verileri, altyapı verileri gibi şehrimizde birçok veri var. Amacımız bu verileri toplayıp, anlamlandırmak” dedi. 

 

 

“GEÇMİŞİ İZLEYİP

GELECEĞE YÖN VERECEĞİZ”

 

Kent içinde üretilen verilerin belediyenin çalışmaları ve projelerinin belirleme aşamasında işe yarayacağını dile getiren Bilgi İşlem Daire Başkanı İlker Şahin, “ Geçmişi izleyip geleceği yön vermek istiyoruz. Geçmişte sürekli veriler toplanıyor, bunlar birleştiğinde bir değer yargısına dönüşüyor ve gelecek için size cevap verebilir hale geliyor. Mesela; ulaşım verilerinden bahsedelim. Bu şehirde otobüs araçları sürekli bir veri üretiyor. Duraklarda insan topluyor. Hangi durakta ne kadar insanın otobüse bindiği, indiği verileri ortaya çıkıyor.  Geriye dönük beş yıl içerisinde hangi dönemlerde, hangi haftalarda, hangi günlerde, hangi saatlerde duraklar ne kadar yoğun, insanlar bu durakları hangi yoğunlukta kullanıyor? Plevne Mahallesi’nden otobüse binen vatandaş merkeze gelirken ne kadar ara duraklarda iniyor. Ulaşım Daire Başkanlığı’nın belediye yönetiminden otobüs talebinde bulunduğunu düşünelim. Soru şu; neden otobüs almak istedin? Hangi bilimsel veriye dayanarak bu talepte bulundun? Bu ihtiyacı nasıl tespit ettin? Sosyal medyadan gelen talebe göre mi bu ihtiyacı tespit ettin? İşte Veriye Dayalı Kent Yönetimi Projesi burada devreye giriyor. Bilimsel veriler üzerinden tespit yapıyoruz. Pasif çalışan hatlardaki otobüsleri yoğun çalışan hatlara yönlendirerek yeni otobüs almadan bu ihtiyacı giderip, belediyeyi milyarlarca lira parasını kasasında tutabiliyor. Asıl akıllı kent mantığının temeli bu; israfı önlemek, şeffaflık ve katılımcılıktır. Kaliteli şehirler, kaliteli insan ve konforlu yaşam. Veriye dayalı sistemle şehirdeki hava kirliliğini iyi tespit etmişsinizdir ve burayı yeşillendirebilirsiniz. Konforlu bir hale dönüştürebilirsiniz. İşte burada nereye yeşillendirme çalışması yapacağınızı iyi belirlemeniz lazım. Hangi mahallede hava kirliliği olduğunu nereden bileceksiniz?

 

 

 

“BÜYÜK DÜŞÜNÜYORUZ

KÜÇÜK ADIMLAR ATIYORUZ”

 

Veriye dayalı kent yönetimi projesinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın arzu ettiği bir yönetim tarzı olduğunu belirten Şahin, “Yücel Yılmaz’ın bir vizyonu ve arzu ettiği bir şey var. O da veriye dayalı politikalar üretmek, veriyle düşünmek ve somut bilgiler konuşalım. Bu projenin altında Yücel Yılmaz’ın arzu ettiği şeyler var. Bizde büyük düşünüyoruz küçük adımlar atıyoruz. Bu doğrultuda bir prototip yapmaya karar verdik.  Bir robot araç tasarladık ve bu robot araç bir çizgi üzerinde otomatik olarak yürüsün istedik. Bu aracın içerisine titreşim sensörü, gaz emisyon sensörü, su damlacıklarını tespit etme sensörü ve gürültü desibel seviyesini ortaya çıkaracak sensörü taktık. Bu prototipi de Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olarak kendi personelimiz yaptı. Bu prototipi çalıştırdığımızda otobüse hangi durakta ne kadar insanın bindiği ve indiği ekrana veri olarak yansıdı. Sonra tümsekten geçerken araç bir titreşim aldı, titreşim sensörü bunu yakaladı ve ekrana yansıttı. Yine belli bir bölgeden geçerken hava kirliliğiyle ilgili veriler aldı. Yine bir bölgede ses gürültü sensörüne gürültü verileri aktarıldı. Bazı değerler oluştu. İşte biz bu değerleri haritada anlamlandırıyoruz. Örneğin; A mahallesinde titreşim sensörü değerleri yoğun çıkıyor. Bu veri doğrultusunda o mahalledeki o sokağın yolunun bozuk olduğunu anlıyoruz. Yine başka bir mahallede gaz emisyon sensörüne gelen verilerde hava kirliliğinin yoğun olduğunu görüyoruz. Şehri yönetenlere kentin tamamını verilerle göstermiş oluyoruz. Yöneticiler, sisteme baktığında yönettikleri şehrin hava kirliliğini, bozuk yollarını, gürültü kirliliğinin yoğun olduğu noktaları görebiliyor. Artık bozuk yolları tespit etmek için şehrin tamamını dolaşmana gerek yok, vatandaşın belediyeyi aramasına gerek yok. Bunu gösteriyorsunuz” dedi.  

 

PROJE TARIM VE HAYVANCILIK

FAALİYETLERİNE DE KATKI SUNACAK

 

Projenin sadece şehrin altyapı ve üst yapı sorunlarını belirlemeyle sınırlı kalmayacağını kaydeden Bilgi İşlem Daire Başkanı İlker Şahin, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin de verilerle yönlendirebileceğini belirtti. Şahin, “ Balıkesir’in 960’ı kırsal mahallesi var ve burada yüzde 30-35 oranında nüfus bulunuyor. Dolayısıyla kırsalda tarımsal faaliyetler var. Bu projeyi geliştirip kırsal bölgelerimizde tarım ve hayvancılık üzerine hangi dönemde hangi bölgede hangi ürünün yetişeceği hakkında bir öneride bulunabiliriz. Mesela; önümüzdeki yıl Sındırgı’nın şu bölgesinde domates üretiminin tarımla uğraşanlara değer katacağını söyleyebiliriz. Aynı şekilde deniz kıyısında balıkçılıkla uğraşanlar için veriler üretebiliriz” dedi.

 

İLK ETAPTA 500 BİN LİRA HİBE ALACAĞIZ

 

‘Veriye Dayalı Kent Yönetimi Projesi’nin Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen ‘Akıllı Şehirler Proje’ yarışmasına katılan 300 proje arasında ilk 20’ye kalarak ödül almaya hak kazandığını belirten Bilgi İşlem Daire Başkanı İlker Şahin, “  300 projeden 20’si ödül aldı ve bunlardan biri de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yapılan “Veriye Dayalı Kent Yönetimi Projesi” oldu. Bunun hibe değeri olacak.  İlk etapta 500 bin lira verecekler, projenin toplam maliyeti 5 milyon lira. Yüzde 10’luk ilk ödemeyi aldıktan sonra projeyi hayata geçirmeye başlıyoruz. Altı ayda bir projenin son durumunu gözlemleyecekler. Bu projenin son ayağı topladığımız verileri kamuya açmak olacak. Halk verilere baktığında hangi noktada ne varsa onu görmesini istiyoruz” dedi.