EKSPRES yazdı, 18.02 Türkiye gündemine oturdu. Tarihe not düşüyoruz: Hem altından fay hattı geçen hem de zemini balçık olan 18.02 bölgesinin imara açılma planı, olası bir depremde facia getirir. Rantçıları değil şehri düşünün!

UZMANLAR ‘YAPMAYIN’ DİYOR

Büyükşehir, altından fay hattı geçen ve zemini alüvyon yumuşak toprak olan 18.02 bölgesini imara açmayı planlıyor. EKSPRES, bölgede yaşanan depremlerin ardından uzmanlarla yaptığı araştırma sonucu, söz konusu bölgenin imara açılması durumunda olası bir depremde yaşanabilecek felaketi ortaya koydu.

18.02 TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

EKSPRES’in haberi, başta Cumhuriyet, Birgün, Yeniçağ, Sözcü, Medya Radar ve Milli Gazete gibi ulusal medya kuruluşlarının da gündemine geldi. Yaygın basın, 18.02 bölgesinin imara açılmasını, “AKP’li Belediye Fay Hattının Geçtiği Bölgeyi İmara Açıyor” başlığıyla okuyucularına aktardı. 


Yanlıştan dönmek bir lider özelliğidir

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; bu bölgede tarlası olan insanların imar için yaptıkları ‘Mahalle baskısı’nın farkındayız. Ama 1. derece deprem bölgesi olan Balıkesir’de, bilim sana “Oraya bina yapma” diyor. Bugün oranın imara açılması, küçük bir zümreyi mutlu edebilir ama depremde bir felaket yaşanırsa, tüm ülkeyi kahreder!

Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Kemal Yenigün, “18.02 bölgesinin altından fay hattı geçmektedir, Ayrıca zemini de kötüdür” diyerek yetkili mercileri EKSPRES aracılığıyla uyarmıştı