Türkiye'nin turizm başkenti Ayvalık’ta, bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Uluslararası Ayvalık Heykel Sempozyumu'na katılan sanatçılar eserlerini büyük ölçüde tamamladı. Büyük Park Amafitiyatro’nun yemyeşil bahçesinde, çam ağaçlarının altında 'Barış' temasıyla mermer bloklara hayat veren ikisi Rusya’lı, biri Ukraynalı, biri Polonyalı ve biri de Türk olmak üzere beş heykeltıraşın eserleri Ayvalık’ın farklı noktalarında kalıcı olarak sergilenecek.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenecek olan törenle heykellerin açılışı gerçekleştirilecek.   1 Ağustos günü Ayvalık Büyük Park’ta mermerleri yontmaya başlayan heykeltıraşlar; Serhii Sbıtnıew, Anna Teressa, Mikail Sobolev, Vasalina Karpova ve Hakan Şengönül'ün barış temalı çalışmalarında sona gelindi. Heykeller kentin çeşitli noktalarına yerleştirilecek. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, 1. Uluslararası Ayvalık Heykel Sempozyumu’nun finaline geldiklerini ve heykeltıraşların bir ay boyunca titiz çalışmaları sonucunda heykellerin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Mesut Ergin, sempozyum ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

Heykel ile ilgili dünya üzerindeki bağlantılı sitelerin başvurusunu açtığımızda 24'ü Türk, 119 eser başvurdu. Oluşturduğumuz komisyon tarafından Serhii Sbıtnıew, Anna Teressa, Mikail Sobolev, Vasalina Karpova ve Hakan Şengönül'ün eserleri seçildi. Kent estetiği, kültürlülüğü ve sanatı açısından önem arz eden bir sempozyum bu. Heykellerimiz bittiğinde kentimizin uygun alanlarında yerlerini alacak. Marmara Adalar Belediyesi sempozyum için uygun mermerler temin edilmesi konusunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de proje ortağı olarak sempozyuma katkı sundu, onlara da teşekkür ediyorum.