BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği İYİ Parti Balıkesir İl Yönetimi ve İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit ÖZLALE ile çevrim içi bir toplantı gerçekleştirdi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği; iş dünyasının sorunlarını aktararak bunlara yönelik çözüm önerilerinin araştırılması amacı ile 27 Şubat 2021 Cumartesi günü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ana konularını Balıkesir İş dünyasının sorunları, Türkiye ekonomisi, tarım, İYİ Parti çözüm önerileri ve Balıkesir genel ekonomik görünümü konuları oluşturdu.

 

Toplantının açılış konuşmalarını BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı Özlem Ural yaptı.

 

Toplantının ikinci bölümünde İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale geniş perspektiften sunum yaptı. Sunumuna Türkiye ekonomisinin genel görünümü ile başlayan Özlale Balıkesir içinde büyük önem taşıyan tarım konusunu ele alarak tarım ile ilgili pek çok konuya değindi. Tarım konusunun ardından Balıkesir genel görünümü ele alınarak Balıkesir’in Türkiye geneli ile karşılaştırmalı istatistikleri ele alındı. Bu bölümde üyelerin Balıkesir ve Türkiye ekonomisi ile ilgili soruları da ele alındı. İkinci bölümün sonunda ise Prof. Dr. Ümit Özlale Sorunların geneline yönelik İYİ Parti Çözüm önerilerini aktardı.

 

Toplantının 3 bölümü BASİAD Üyelerinden Kadın Girişimci Neriman Köybaşı, BASİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Balıkesir Küçük Sanayi Sitesi adına ilgili BASİAD Üyeleri, Balıkesir OSB adına ilgili BASİAD girişimci üyesi ve sektörler adına BASİAD üyeleri konuşmaları ile sorunları dile getirerek sorularını yönelttiler.

 

Toplantının son bölümünde BASİAD Başkanı Abdullah Bekki iş dünyası ve Balıkesir işletmeleri ile ilgili çeşitli sorunları dile getirdi. Özellikle kayıt dışı ekonomi ve ihracat sorunları üzerinde duran Başkan Bekki kayıt dışılıktan duyduğu rahatsızlığı ve kayıt dışılığın rekabet ve verimliliğe verdiği zararı dile getirdi. Balıkesir ihracatçılarının lojistik kaynaklı sorunlarını aktaran Başkan Bekki: “Lojistik sorunlardan, konteyner yokluğundan firma bazında 20 konteyner ihraç ürünü ihracatını bekletiyoruz. İhracat lojistik maliyetleri öngörülemeyecek oranda yükseldi. Hem lojistik araçlarını bulmakta sorun yaşıyoruz, bulsak da çok büyük maliyetleri ile karşı karşıya kalıyoruz” dedi.