Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bölgesel Kalkınma Tuzağı ve Rekabetçilik

Çatısı altındaki 8 dernek ve bini aşkın şirketi temsil eden Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Funda Seçil Dedeoğlu Balıkesir ve Çanakkale İlleri için son raporlar ve veriler ışığında “Bölgesel Kalkınma Tuzağı” ve “Rekabetçilik” konularını değerlendirerek GÜNMARSİFED tarafından Balıkesir ve Çanakkale özelinde hazırladıkları rapor ile ilgili bilgiler vererek değerlendirmelerde bulundu.

Çatısı altındaki 8 dernek

GÜNMARSİFED Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Balıkesir ve Çanakkale İlleri için “Bölgesel Kalkınma Tuzağı” ve “Rekabetçilik” konularını ele aldı. Türk İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Ekonomi ve Dış Politikalar Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan ve en son 2014 yılında yayımlanan ‘Türkiye için Bir Rekabetçilik Endeksi’nin 2023 raporu yayınlandı. 2014, 2023 Rekabetçilik Endeksi, TEPAV Bölgesel Kalkınma Tuzağı Raporu, TUİK ve Dünya Bankası Verileri ışığında GÜNMARSİFED TR22 Bölgesi İlleri kalkınması ve rekabet kapasite artışı maksadı ile gerçekleştirdiği çalışmayı raporlaştırdı.   

Çalışma ile ilgili açıklama ve değerlendirmelerde bulunan GÜNMARSİFED Başkanı Funda Seçil Dedeoğlu; çalışmamızda ele aldığımız raporlardan biri olan Türkiye için Bir Rekabetçilik Endeksi’nin 2023 yılı raporuna göre İstanbul birinciliğini korurken Ankara ikinci, İzmir ise üçüncü sırada yer aldı. İstanbul ile diğer iller arasındaki farkın giderek açıldığını söyleyerek Bölgemiz açısından acil aksiyon alınması gereken başlıklar hakkında bilgi vererek önerilerde bulundu.

 

BÖLGESEL KALKINMA TUZAĞI

Bölgesel kalkınma tuzağı, bir bölgenin gelir, verimlilik ve istihdam açısından dinamizmini koruyamadığı ve bölge sakinlerinin refahının, bölgenin üst bölgesinde ve ulusal düzeyde hüküm süren ekonomik koşullara göre geride kaldığı durum olarak tanımlanmaktadır.

Kalkınma tuzağında olan Balıkesir (TR22) 2016 Yılında endeks değeri olarak düşüşe geçmiş, 2019 yılında bir miktar yükselen kalkınma tuzağı değeri 2020 yılından itibaren sabit seyrini ve kalkınma tuzağında yer alma durumunu devam ettirmiştir. Sonuçlara göre Ankara, 0,87 endeks değeriyle en yüksek kalkınma tuzağı değerine sahip ildir. Ankara’dan sonra 0,83’le Kuzey Doğu Anadolu bölgesindeki Trabzon alt bölgesi, 0,77’yle Samsun ve Şanlıurfa alt bölgeleri, 0,75’le Bursa alt bölgesi, 0,74’le Antalya alt bölgesi sonrasında ise 0,69 ile Balıkesir alt bölgesi gelmektedir. Balıkesir (TR22) orta gelir grubunda yer almasına rağmen Bölgesel Kalkınma Tuzağı içinde yer almaktadır.  GÜNMARSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Funda Seçil Dedeoğlu, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin bölgelerarası gelişmişlik farkı dolayısıyla ekonomik ve refah dağılımında yaşanan adaletsizlik olduğunu söyledi. Türkiye’nin rekabetçiliğinin genel ortalamasının yükselmesi ve iller arasındaki farkın kapanması için nitelikli iş gücüne, bunu sağlamak için de nitelikli eğitime ihtiyaç duyulduğunu belirten Dedeoğlu, “İllerin rekabet gücü arasındaki farkı kapatacak tek yol nitelikli eğitim dedi.