Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, Balıkesir Körfez Bölgesinde birtakım temaslarda bulunmak üzere Edremit’e geldi.

Evrim Hanım’ı, İl Başkanı Kemal Aydemir, İl Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Çağatay Kömürcü, İl Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Volkan Kör, İl Sekreteri Mehmet Ergül, Edremit İlçe Başkanı Tevfik Çelik ve partililer karşıladı.

 

Heyet ilk olarak EDÇEP (Edremit Çevre Platformu) Başkanı Kubilay Öztürk ve Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Semerci’yi ziyaret etti. Burada Çevre ve Zeytin konulu bir söyleşi gerçekleşti. Zeytin üretimi, zeytin yağı, Zeytin alanlarının talan edilmesi üzerine fikir alışverişi yapılan söyleşide, hükümetin zeytin özelinde tarım politikalarındaki yönetim zafiyeti ve kanunlara aykırı olarak Zeytinliklerin hukuksuz bir şekilde maden alanlarına çevrilmesi hususu enine boyuna masaya yatırıldı. DEVA Partililer daha sonra Edremit Ziraat Odasını Başkanı Ali Yılmaz Diker ziyaret ettikten sonra      Akçay’da Dalyan bölgesinde imara açılması düşünülen Sulak Alan bölgesinde incelemelerde bulundular. Edremit merkezde Bakır Damar ile görüşen DEVA Heyeti birtakım temaslarda bulunmak üzere Burhaniye’ye hareket etti.

 

Burhaniye’de DEVA Heyeti’ni İlçe Başkanı Yasin Batmaz ve partililer karşıladı. Rızvanoğlu, Aydemir ve beraberindekiler ilçede ilk olarak Ziraat Odası Başkanı Ali Duman’ı ziyaret ettiler. Tarım ve çiftçinin sorunlarının görüşüldüğü toplantıda bölgenin en büyük geçim kaynaklarından birisi olan Zeytin Tarımı üzerine görüş alışverişinde bulundular. Mevcut sorunlar dile getirildiği mini toplantıda sorunların çözümleri için DEVA Partisinin Tarım Politikaları Eylem Planı hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı. Ziraat Odası ziyaretinin hemen akabinde DEVA Heyeti Kaz dağları süreç eş Sözcüsü Süleyman Eryılmaz ile eğitimsen lokalinde buluştu. Daha sonra ise TARİŞ yöneticileri ve TARİŞ üyeleri ile “Zeytincilerin Sorunları “görüşüldü.

 

Burhaniye ziyaretleri sonrası Ayvalık’a hareket eden Rızvanoğlu’nu Ayvalık’ta İlçe Başkanı Salih Oral Övüç ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Burada İlçe yönetimi ile bir toplantı gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcısı daha sonra heyet ile birlikte Altınova Taş Köşk Belediye Tesisinde İş İnsanları ile iftar Yemeği’ne katıldı.

 

Ziyaretler sonrası söz alan İl Başkanı Kemal Aydemir  ‘’ Genel Merkezimizin çok kıymetli yöneticilerini ağırlamaya DEVAm ediyoruz. Bugün de Körfez ilçelerimiz Edremit, Burhaniye ve Ayvalık’taydık. Genel Başkan Yardımcımız Evrim Rızvanoğlu ile birtakım temaslarda bulunduk. İnanın nereye gitsek mağdur, mutsuz insanlarla karşılaşıyoruz. Herkes bitap düşmüş, herkes umutsuz, mevcut düzenden memnun olmayan milyonlar var. Değişimin gerekliliği artık çok yüksek sesle dillendiriliyor. Bakınız, Çiftçi artık nefes alamaz durumda. Göz göre göre talan edilen tarım arazileri, beceriksiz tarım politikaları, Tarım Sektörümüzü bitirme noktasına getirmiş durumda. Bu bölgenin en büyük geçim kaynağı nedir? Zeytin değil mi? Neden Zeytin alanlarının talan edilmesine göz yumuluyor Allah aşkına? Neden tarım destek paketleri ilgisiz alakasız yandaşlara peşkeş çekiliyor? Zeytin Alanlarının kılıfına uydurularak maden bölgelerine çevrilmesi hangi aklın hangi izanın işidir? Hayat pahalılığı almış yürümüş, rant odaklı inşaat politikaları sanayileşmenin önüne set çekmiş. Ne sanayi var ne tarım hayvancılık var, ne hukuk var, ne adalet var, ne insan hakları var! Böyle ülke yönetilmez, yönetilemez. Yeter artık! Benim Balıkesirli, Edremit’li, Burhaniye’li, Gömeç’li, Ayvalık’lı hemşehrilerim hiç merak etmesinler. Malumun ilanı yakındır. Mevcut iktidar sahiplerini en yakın durakta indireceğiz. Yolumuzu tertemiz, liyakat sahibi, işi bilen, ahlak sahibi DEVA kadroları ile sürdüreceğiz. Kabustan uyanır gibi, feraha ulaşacağız. Bunu hep beraber yan yana omuz omuza yapacağız. Vatandaşlarımızın bir kuruşunu zayi etmeyeceğiz ettirmeyeceğiz. Bize inanın bize güvenin. Aydınlık yarınlar çok yakın.’’