Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla şehrin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Balıkesir Gönen Muratlar Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çalışmaları devam eden Balıkesir Gönen Muratlar Barajı’nın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 4640 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

 

Yıldız “Gövde sıyırma ve dolusavak kazıları ve gölet ulaşım yolları tamamlanmıştır. Derivasyon konduvisi ve gövde altı enjeksiyon çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız,’ Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecektir. Temelden yüksekliği 39 metre ve su depolama kapasitesi 1,61 milyon m3 olan Balıkesir Gönen Muratlar Barajı’nın tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.566 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 7.266.240 TL katkı sağlanması hedefleniyor” dedi.