Edremit Belediyesi, Çıkrıkçı Mahallesi’ndeki arazinin planlamalarıyla ilgili geçtiğimiz günlerde Yeni Şafak Gazetesi’nde yapılan asılsız haberlerle basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına; Edremit Belediye Başkan Vekili Hasan Ülger, Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Tümdeniz Çelebi ve İmar ve Şehircilik Müdürü Ahmet Herdan katıldı.

Edremit Belediyesi’nin yeni yerleri imara açtığıyla ilgili Yeni Şafak Gazetesi’nin yarattığı hiçbir belgeye dayanmayan bilgi kirliliğine Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Tümdeniz Çelebi, Edremit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ahmet Herdan belgelerle cevap verdi.

POLEMİKLERLE GÜNDEM DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Edremit Belediye Başkanı Tümdeniz Çelebi aslı astarı olmayan, bir belgeye veya somut delile dayanmayan polemiklerle asıl gündemin değiştirilmeye çalışıldığını ifade etti. Çıkan haberler nedeniyle gerçeği belgelerle açıklamak üzere kamuoyunun karşısında olduğunu söyleyen Çelebi: “Bugün burada Edremit Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri, coşkusunu, heyecanını, pandemi döneminde vatandaşımızın çektiği çilelere çare olmayı konuşmak gerekirken, aslı astarı olmayan polemiklerle asıl gündemin değiştirilmeye çalışıldığını görüyoruz.

YÜKSEK SESLE GERÇEKLERİ SÖYLÜYORUZ

Gerçekler kısık sesle değil, yüksek sesle söylenecek şeylerdir. Bu amaçla buradaki konuyu kamuoyuna belgelerle somut olarak açıklayacağız. Yeni Şafak Gazetesi’nde 2.sayfaya konu olan Gürsel Tekin Emlakçılık başlığıyla yer alan haberde, belediyemizin bu alanı imara açtığı ve belediyemizin uydu kanalı üzerinden buralarda satış yapıldığı iddiası yer alıyor. Öncelikle bir belediye imar planı yapamaz, bu bakanlıkla başlayan bir süreçtir. Büyükşehir Belediyesinden 5 binlik planlar hazırlandıktan sonra binlik uygulamayla ilgili ilçe belediyeleri uygulama yapabilir. Bu nedenle Edremit Belediyesi’nin burayı tek başına açması asla mümkün değil. Fakat önümüzde ne Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ne Edremit Belediyesi’nin ne de bakanlığın sürece dahil olmadığını görüyoruz.

İMAR PLANI 1980 YILINDA YAPILMIŞ

Yeni Şafak’ın yaptığı haberde hiçbir belge yok ama bizde 1980 tarihli bir imar planı var. 1979’da plan hazırlanmış, 1980’de Zeytinli Belediyesi’nin aldığı bir meclis kararıyla buranın imar planlaması bitmiş, askı sürecinde hazırlandıktan sonra 1985’te cins tastiği yapılarak burası tarla vasfından çıkıp arsa vasfına dönüşmüştür” dedi.

GÖREVDE OLAN BELEDİYELERİN HİÇBİRİNİN DAHİL OLMA DURUMU YOK

Buradaki şu anda görevde olan belediyelerin hiçbirinin dahil olma durumu yok. Burası 1980’lerde yapılmıştır. Daha önce demiştik buranın 1/1000’lik planı var ama bizim bölgemize 1994’te çevre düzeni planı geldi. Bu çevre düzeni planı ve 100.000’lik çevre düzeni planlarında burası her ne kadar tarım arazisi de gözükse 1000’lik planları 1980 yılında olduğu için, 1994 ve 2016’daki o planlardan önce bu plan onaylı olduğu için dolayısıyla çevre düzeni plan hükümlerine tabii değil bu. 1994 ve 2016 yılındaki planlardan önce olduğu için ve kanun geriye doğru da işleyemeyeceği için bu planların hepsi geçerli planlar dolayısıyla buranın tarım arazisi olduğuna yönelik iddialarda askıda kalmış oluyor. Buralar tarım arazisi değil parseli yapılmış arsalardır” şeklinde konuştu.