Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, üniversite öğrencilerinin barınma ve ulaşım sorunlarına ilişkin il binasında basın açıklaması düzenledi. Şahin, AKP iktidarının yurt sorunun çözme istemediğini, öğrencileri cemaat, tarikat ve vakıf yurtlarına mahkum bıraktığını söyledi. Öğrencilerin yurt sorununun acil çözümü için kamu binalarının ve misafirhanelerinin geçici yurda çevrilmesi önerisinde bulunan Şahin, Balıkesir-Kampus hattındaki ulaşım sorununun da hafif raylı sistemle çözülebileceğini kaydetti.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve partililerin de hazır bulunduğu basın açıklamasında Şahin, öğrencilerin yurt bulamadıklarından dolayı mağdur olduğunu belirtip çözümün kamu binalarını yurda çevirmek olduğunu kaydetti.  Üniversite öğrencilerinin barınma probleminin çözülmediğini ve yurtların taleplere karşılık veremediğini kaydeden CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, AKP iktidarının öğrencilere cemaat ve tarikat yurtlarına mahkûm etmek adına bu problemi çözmediğini söyledi. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Her dönem yurt konusunda büyük sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunun çözümüne yönelik girişimlerimiz oldu. Uzun yıllardır var. TOKİ diye bir kurumumuz var, lüks konutlar yapıyor. Ancak diğer taraftan da geleceğimiz olarak nitelediğimiz öğrencilerimiz de maalesef yurt bulamıyor ve yükseköğretimden mahrum kalıyor. TOKİ önceliği öğrenci yurtlarına versin diye bir kanun teklifi verdim 2019 yılının 16 Eylül’ünde. Bu kanun teklifimiz halen Plan ve Bütçe Komisyonu’nda duruyor. Gençlik ve Spor Bakanına da sorduğumuzda; Sayın Bakan 2018-2019 yılında 403 bin öğrencinin yurtlara başvuru yaptığını, bunların 304 binini yerleştirdiklerini 100 bin öğrencinin ise boşta kaldığını söyledi. Çocukların yüzde 25 dışarıda kaldı. O zaman öğrenci sayısı daha azdı, şimdi 8 milyon 240 bini aşkın üniversite öğrenci, 750 bin yurt kapasitesi var. Öğrencilere göre yurt kapasitesi yüzde 8-9’a tekabül ediyor. Çocuklarımızın yüzde 91’i yurtsuz kaldı. Dışarıda kalan öğrenciler de kötü niyetli tarikatları, cemaatlerin yurduna mahkum bırakılıyor. AKP iktidarında öğrencilerimizin yurt problemi çözülmez. AKP iktidarı bu yurt problemini çözmek istemiyor, bu yönde irade göstermiyor. Çünkü siyasi düşüncesine yakın olan vakıf, cemaat ve tarikatların yurtlarına gençlerimizi mahkum bırakıp, kendi siyasi arka bahçesini güçlendirmeye çalışıyor. 2016 yılında çok kötü bir deneyim yaşadık. 15 Temmuz’da hain FETÖ darbesi gerçekleşti, Fetullah’ın yurtları FETÖ’ydü METÖ oldu, başka tarikatların yurtlarına döndü. Sistem yine çalışıyor çocuklarımız bir takım cemaat, tarikat ve vakıflara mecbur bırakılmaya çalışılıyor. Çözüm basittir, TOKİ’ye hangi illerde ne kadar yurda ihtiyaç var önceliği bu yerlere vereceksiniz” dedi.

 

“KAMU BİNALARI YURT YAPILSIN”

Öğrencilerin barınma sorununa acil çözüm olarak kamu binalarının öğrenci yurtlarına çevrilerek çözülebileceğini kaydeden CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “Şu anda çocuklarımız parklarda yatıp kalkıyorlar. Bu sorunu akut olarak nasıl çözebiliriz diye sorarsanız; talebimiz tüm kamu kurum ve kuruluşların misafirhaneleri, tesisleri, konukevleri bu süreçte öğrencilere tahsis edilmelidir. Öğrencilerimiz mutlaka kamu kurum ve kuruluşların misafirhanelerinden, yatakhanelerinden yararlandırılmalıdır. Beraberinde TOKİ’nin yaptığı boş evler öğrencilerimize ücretsiz şekilde tahsis edilmelidir. Bu sorun ülkenin gündeminden çıkartılmalıdır. Biz iktidara geldiğimizde ilk bir yılda bu sorunu çözeceğiz” dedi.

 

BURSLARIN ALIM DEĞERİ DÜŞTÜ

Üniversite öğrencilerine verilen burslarla ilgili de değerlendirme yapan Şahin, “Diğer konu AKP Genel Başkanı ilk iktidara geldiği dönemle şimdiki dönemi kıyaslıyor. 2002 yılında ilk iktidara geldiklerinde 45 lira kredi aldıklarını şimdi             650 lira kredi aldığını söylüyor. 650 liraya şu anda bir çeyrek altın bile alınmıyor. Ancak 2002 yılında bir öğrenci 45 liralık krediyle 32 liraya bir çeyrek altın alıyor ve üzerine para kalıyor. 2002 yılında bir öğrencinin aldığı kredinin alım değeri bir buçuk altındı şimdi bu alım gücünü vermek için bin- bin 200 lira para vermemiz lazım”

 

HAFİF RAYLI SİSTEM ŞART!

Balıkesir’de üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının yan sıra bir diğer önemli sorunun da ulaşım olduğunu vurgulayan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, hafif raylı sistem önerisinde bulundu. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:”    Balıkesir, Bandırma’yla birlikte 20 bine yakın öğrenci barındıran bir il. Öğrencilerimizde bu dönemde kampüse ulaşımla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorun çözülmesi için platformlar oluşturuyor. Bize de öğrencilerden mesajlar geliyor. Öğrencilerimiz haklılar. Bu yıl ocak ayında yapılan Balıkesir Üniversitesi değerlendirme toplantısında; kampüsün ulaşım sorununa dikkat çekip çözüm olarak otogardan kredi yurtlar kurumuna ve oradan da şehir merkezine ve kampüse giden hafif raylı sistem artık Balıkesir’in ihtiyacı olduğunu söylemiştik. Buna Balıkesir’in ihtiyacı var. Çocuklar perişan oluyor, derslerine yetişemiyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanına, Valimize, Rektöre ve şehrin protokolüne sesleniyorum; Balıkesir’e bir an önce raylı bir sistem yapılsın. Öğrencilerimizin sorununu çözülmesi için. Bunu gündeme bir an önce almak gerekir”dedi.  

 

“BALIKESİR HAVALİMANI BOŞA YAPILAN

YATIRIM OLMASINI İSTİYORUZ”

Balıkesir’deki merkez havalimanının son durumunu da ele alan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “ Balıkesir’de merkezde bir havalimanı yapıldı ve o zamanın parasıyla 76 milyon 521 bin lira harcandı. Güzel bir bina yapıldı, içeride X-ray cihazları var, yürüyen bantlar var ancak iki yıla yakındır burada uçak yok. Balıkesir’e merkez havalimanını hazır olmasına rağmen uzun zamandır buraya konulan uçak hattı görmedik. Boşa yapılan bir yatırım olmasın istiyoruz. Bir tarafta para harcanan ama uçak uçmayan bir havalimanı var bir yanda da para bekleyen devlet hastanesi var. Hiç olmazsa Devlet Hastanesi’ne para aktarılsaydı da burası vatandaşa hizmet etmiş olsaydı” dedi.