Bugünkü Haberler

HOŞÇAKAL BALIKESİR

Yaklaşık sekiz ay önce “Merhaba Balıkesir” diyerek başlamıştım Balıkesir EKSPRES Gazetesinde yazmaya. Geçen süre içinde ters kabul edilen bir açıdan bakarak yazmaya çalıştım yazılarımı. Misal verecek olursak; dolandırıcılık, bedava para kazanma, emek vermeden mal sahibi olma, sınavsız işe girme, dini kullanarak çıkar sağlama gibi konular da eleştirdiğim kişiler, hep yapan değil, buna imkân sağlayanlar oldu.
Geçtiğimiz yıl meydana gelen Çiftlik Bank hadisesi tam ibretlik bir olay. Kurnazın biri, başında namaz takkesi ile pozlar verip, yüksek gelir vaadi ile ahaliden para toplar. Altı ay gibi kısa bir sürede, aldığı parayı iki katına çıkarma gibi sözler verir. Bu takkeliden daha kurnaz olan ama sözüm ona haramdan korkan kişiler, ellerinde ne varsa teslim eder. Hem günah işlemeyecek hemde parasını iki katına çıkaracak.
Olay patladı, O kişinin dolandırıcı olduğu ortaya çıktı ve verilen paraların üzerine soğuk su içildi. Herkes Tosun’u suçladı ama ben ona para verenleri eleştirdim. Çünkü gerçek dolandırıcı onlardı. Kısa sürede bir misli kâr etme zihniyeti ancak tefecilerde olur ve O para verenler tefecidir dedim.
Hasan Sabbah, sahte cennet vaadi ile bir döneme damgasını vurmuş ve O’na inanan insanların sırtından hem çıkar sağlamış hemde saltanat sürmüştür. Bugün de çağdaş Sabbah’lar mevcuttur ve ben bu sahtekâr insanlara değil, onların peşinden giden ahaliye suç buldum. Hiç emek vermeden, din nedir bilmeden, ahlâk nedir tanımadan, kendisi gibi bir fani’nin peşine takılıp, ondan meded bekleyen cahil sürüsünü eleştirdim. Çünkü asıl suçlu onlardır, asıl suçlu böyle sahtekar insanlara fırsat verenlerdir dedim.
Şehir merkezinde yapılan çok katlı binaların altında otopark olmalı ve ayni zamanda sığınak olarak kullanılması gerekiyor. Bu kurala uymayan ve bir daire kâr etmek isteyen mal sahibi de suçludur, oy veya başka bir hesap ile O binaya ruhsat ve kullanma izni veren belediye de suçludur dedim. Istabul’da çöken bina için ne mal sahipleri suçlandı nede izin veren yetkililer. Kim suçlu derseniz eğer ölenlerin cenaze namazına gitmeyenler olarak belirlendi.
Kpss sınavında derece yapan insanlar mülakatta elenirken, özel garson hangi sebebten müşavir oldu? Müşavirliğe atayanlara sözüm olmadı ama sözüm keyfi idare yapanlara oy veren insanlara tepki verdim. Biz, bizi yönetecek insan dahi seçemiyor isek söylenecek hiç birşey yok demektir.
Yukarıda verdiğim örneklere bir çok ilave yapabilirim ama gerek yok. Yazdığım yazılarda hiçbir siyasi partinin veya kişinin savunuculuğunu yapmadım. Sevdalısı olduğum ülkemin zarar göreceği hiçbir görüşe destek vermedim. Inanmadığım hiçbir fikri yazmadım. Birilerinin hoşuna gitmesi gibi bir çabam hiç olmadı. Ne isem O oldum ve O’nu yazdım.
Geçen süre içinde bana yer veren Balıkesir EKSPRES gazetesi camiasına ve okuma zahmetine katlanan siz sevgili okurlara çok teşekkür eder, mutlu bir gelecek dilerim. Hoşçakalın efendim.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa