Bugünkü Haberler

İLGİLİ SOHBET

Gönül ne kahve ister

Ne kahvehane,

Gönül sohbet ister

Kahve bahane.

Hepimizin bildiği ve sevdiği çok güzel bir dörtlüktür bu. Son zamanlardaki yüzeysel ve sanal ortamların dışında gerçek ve yüz yüze ilişkilere olan özlemimizi de dile getirir. Eskiden de böyleymiş, şimdi de böyle…

Evliliklerimiz, yıllar geçtikçe kendi içinde bazı duygularımızı törpülüyor. Ya da biz kendi özensizliklerimizi ve ilgisizliklerimizi evliliğe yüklüyoruz. İlk yıllarda ki özeni, ilgiyi, sevgiyi sürdürebilsek her şey yolunda gidebilecekken, biz evlendik diye bütün bu özeni ve ilgiyi bırakıp vazgeçiyoruz ve sıradanlaşıyoruz.

Buradaki anahtar kelime İLGİdir. İlgi denince de hemen aklımıza çiçek almak, dışarıda yemek yemek ya da özel bir sofra hazırlamak geliyor. Evet, bunlar da çok güzel elbette ama genel davranışlar. Oysa biz yıllarca birlikte yaşamış, aynı evi paylaşmış kişiler olarak nelerden hoşlanıp zevk aldığımızı bilebilmeli ve o doğrultuda eşimize özel davranışlar geliştirebilmeliyiz. Sevdiği yemekleri, sevdiği futbol takımını, sokakta her gün beslediği hayvanı, umutlarını, hobilerini, hangi renklerin ona yakıştığını, sevdiği çiçekleri… Bunların cevaplarını bilir ve fark edersek ilgilerimizi de bunlar üzerinden eşimize özel oluşturabiliriz.

Canının sıkkın olduğunu fark edebilmek, nazlanmak istediğini görebilmek, konuştuklarının ardındakilerini anlayabilmek, susmasının ne anlama geldiğini bilmek… Bütün bunlar ilgili olmanın altını besleyen ve ilgi odağımızı belirleyen tavırlardır. İlgili olmak onu dikkatle dinlemektir, ortak konuşma konuları bulmaktır, arkadaş gibi davranabilmektir, sohbet edebilmektir.

Kahve bile sohbete bahane edildiğine göre, biz bol bol bahane bulabiliriz.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa