İhaleye fesattan hüküm giydiği için koltuğundan düşen Erdek Belediye Eski Başkanı Hüseyin Sarı, yerine bir kukla belediye başkanı getirip perde arkasından diktatörlüğünü sürdürmeye çalışıyor. Gün takım tutar gibi parti tutma, statükonun esiri olma günü değil

Erdek Belediye Meclisi’nin 15 üyesi bugünkü seçimde ya bir kuklayı başkanlık koltuğuna oturtup, yıllardır Erdek’i karanlığa gömen Hüseyin Sarı sultasının devamını sağlayacak, ya da demokrasiyi işletip Erdek’in başına gerçek bir başkan seçecek...

MECLİSİN TARİHİ GÖREVİ

Erdek Belediye Meclisi, bugün ilçe için tarihi öneme sahip bir seçim yapacak. İhaleye fesattan hüküm giydiği için anayasa gereği belediye başkanlığı görevi düşen Hüseyin Sarı’nın yerine, meclis içinden yeni bir başkan seçecek. Hüseyin Sarı, yıllardır sürdürdüğü aşiretvari yönetim biçimini perde arkasından devam ettirmek için kukla aday çıkarıyor.

ERDEK NASIL KURTULUR?

Sarı, amacına ulaşırsa isimler değişecek ama Erdek Belediyesi’nin üzerindeki şaibe ve yolsuzluk bulutu kalkmayacak. Bugün AK Partilisi, CHP’lili, İYİ Partilisi, MHP’lisi tüm meclis üyelerinin parti rozetlerini bir kenara bırakıp, Erdek’in geleceği için içlerine sindirdikleri adaya oy vermeleri lazım. Turizm cenneti Erdek’in makus talihi ancak böyle değişir. 

Sarı’nın partisi ideolojisi olmaz

Hüseyin Sarı, kendi kontrolünde bir belediye başkanını koltuğa oturtabilmek için “Aman Erdek bizim partide kalsın” propogandası yapıyor. Oysa bu adamın CHP’liliği de dönemsel! Sarı 5 yıl ANAP’tan 5 yıl da AK Parti’den belediye başkanlığı yaptıktan sonra AK Parti aday göstermeyince CHP’ye transfer oldu. 2019 seçimi öncesi CHP’den aday yapılmayacağını duyunca da CHP’den aday adaylığı başvurusunu geri çekip dümeni DSP’ye kırmaya kalktı. Yani mesele burada pari ve ideoloji meselesi değil.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

YA ERDEK YA HÜSEYİN SARI

Hüseyin Sarı’nın “İhaleye fesat karıştırma” suçundan Erdek Belediye Başkanlığı’nın düşmesi sonrası bugün toplanacak meclis yeni başkanını seçecek. Kulislerde Sarı’nın kendine yakın bir ismi başkan seçtirerek gölge başkan olarak Erdek Belediyesi’ni yönetmeyi planladığı konuşulurken AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, Erdekli meclis üyelerine çağrıda bulunarak: “Ya onurlu davranacaklar ya Sarı’nın kuklası olacaklar” dedi. 

 

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın, “İhaleye fesat karıştırma” suçu ile yargılandığı dosyasının Yargıtay 5.Ceza Dairesi tarafından onaylanması sonucunda başkanlığının düşmesi sonrası gözler yeni başkanın kim olacağına çevrildi. Hüseyin Sarı’nın aldığı cezaya ve başkanlığının düşmesine rağmen Erdek Belediyesi’ni gölge başkan olarak yönetmeyi arzuladığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten aldığı 11 ay 20 günlük hak mahrumiyeti döneminde olduğu gibi Başkanvekili Hasan Yapakçı’yı başkan yapmayı planladığı siyasi kulislerde konuşuluyor. Erdek Belediyesi Meclisi’nin 15 üyesi bugün Erdek’in kaderini belirleyecek seçim için el kaldıracak. CHP’li Canan Kırdar, Hasan Yapakçı, Recep Eren, Burhan Karışık, Nimet Kalafat, Çetin Gül, İbrahim Beyoğlu, İYİ Partili İbrahim İlhan, Murat Çolak, AK Partili Yaşar Ceyhun Mırız, Çisem Tanrıöver, Orhan Narin, Huri Güven, MHP’li Mehmet Ali Yağcı ve Hüseyin Sezer tarihi seçimde siyasi kimliklerini bir kenara koyarak ellerini ya Erdek’in geleceği için ya da Hüseyin Sarı’nın derebeyliğini devam ettirmek için kaldıracak.

 “HÜSEYİN SARI SİYASİ  BİR MEVTADIR”

Hüseyin Sarı’nın aldığı cezayı siyasi bir olay olarak yansıttığına dikkat çeken Mehmet Birol Şahin, “Bu dosyada siyasi bir olduğu yoktur. Zira Hüseyin Sarı bu suçu işlediğinde AK Parti’liydi.  Dosya aslında 2011 yılında Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinde karar verildi. Ancak Yargıtay aşamasında ceza maddesinde değişiklik yapıldığı için yeniden dosya Bandırma’ya geri geldi 2014 yılında karar verildi. Yargıtay’ın onayladığı karar 2014 tarihli karardır. FETÖ darbesi 2016 yılındadır.. 12 yıl süren yargılama sonunda karar kesinleşince 2014 yılında karar veren hakimlerden birinin Fetö’cü olduğu yeni mi aklına gelmiştir? Dosyada Hüseyin sarı Yargıtay’a verdiği dilekçede bu iddiasını da ileri sürmüştür. Yeni bir iddia değildir. Üstelik Hüseyin Sarı’nın bu tek dosyası değildir. Yargıtay’da, Yerel Mahkemelerde, ve Savcılık dava aşamasında aynı nitelikte bir çok dosyası daha vardır. Bu dosyalarda maalesef şu anda Belediye Meclis üyesi olan Suç Tarihlerinde Encümen,  Başkan yardımcısı, Başkan vekili olan kişiler de vardır. Kısa bir süre sonra bu davalar sonuçlandığında mevcut meclis üyelerinden bazıları da üyelikleri düşecek, memur olanların memuriyetleri sona erecektir. Hüseyin Sarı kendi akıbetine kendi düştüğü uçuruma birçok kişiyi daha göz göre göre götürmektedir. Hüseyin Sarı gerçekten dürüst bir şahıs ise halen hangi suçlardan dolayı kaç dosyasının olduğunu ve bu dosyalarda kimleri de ateşe attığını Erdeklilere açıklamalıdır. Hüseyin Sarı siyasi bir mevtadır ve aynı siyasi mezarlığa mevcut 3 Meclis üyesi için bilet aldığı gibi şimdi de kalan diğer Meclis üyelerini aynı siyasi mezarlığa sürüklemektedir” dedi.

“YA ONURLU DAVRANACAKLAR  YA DA SARI’NIN KUKLASI OLACAKLAR”

Erdek Belediye Meclisi’nin 1 Temmuz’da yapacağı toplantıda başkanvekilini seçeceğine değinen AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, 15 meclis üyesinin ya Hüseyin Sarı’ya uyup siyasi intihar edeceğini ya da onurlu biçimde Erdek için oy kullanacağını ifade etti. Şahin, “ 15 Meclis üyesi Hüseyin Sarı’nın kuklası olmayı kabul edeceklerine inanmak istemiyorum.. Kaldı ki geçmişteki gibi Hüseyin Sarı’nın Erdek Belediyesi’ni fiilen yönetmesi artık mümkün değildir. Devlet bu sefer buna göz yumamaz. Çünkü artık geri dönme imkanı yoktur. Devlet yüz kızartıcı suç işlemiş ve aynı nitelikte sırada bir çok dosyası olan görevden aldığı bir şahsın kendine meydan okumasını kabul etmez, ona müsamaha göstermez .Hüseyin Sarı devletten büyük değildir..  Erdekli hemşerilerimiz 2019 yılında Erdek hakkında karar vermeleri için 15 Belediye Meclis üyesi seçmiştir. 7 CHP’li, 2 İyi Partili 6 AK Partili, MHP’li mensubu Erdek Meclis üyeleri Erdek için, kendileri için, kendi aileleri için “tarihi bir karar” verecekler. Ya onurlu davranacaklar, kendi iradelerinin olduğunu, Erdek sevdalısı olduklarını gösterecekler Ya da mensubu bulunduğu partinin, Erdek’in ve ailelerinin onurlu geleceklerini önemsemediklerini, iradelerine sahip olamadıklarını, Hüseyin Sarı’nın kuklası olduklarını gösterecekler… Ya Erdek’in adının işlenen suçlar, korku, kavga, hakaretlerle anılmasına “Devam” kararı verecekler, Ya da “artık yeter” diyerek Erdek’i huzurun, hizmetin, temizliğin, turizmin, adaletin, emeğin, sevginin, saygının merkezi haline dönüşmesinin yolunu açacaklar”

 

HÜSEYİN SARI’NIN PARTİSİ YOK

 

Hüseyin Sarı’nın siyasi bir duruşunun bulunmadığını, koltuk ve belediye gücü için her şeyi deneyen biri olduğunu ifade eden Şahin, “ 5 yıl ANAP, 5 yıl AK Parti Belediye Başkanlığı yaptıktan son AK PARTİ Aday göstermeyince hemen CHP’den aday olan, son olarak da 2019 seçimin öncesi CHP’den aday yapılmayacağını anlayınca DSP’den aday olabilmek için CHP adaylığını geri çekip istifa eden bir şahıstır…Şu anda CHPli gözükmekte ve CHP’li hemşerilerimizi, CHP’nin kadim ilkelerini istismar ediyor. CHP’li Meclis üyelerimizden CHP’li Erdekli hemşerilerimizden partilerine, ilçelerine sahip çıkmaları gerekir.Kişiler gelip geçici, aslolan Erdektir ilkelerdir, inançlardır.. Yüz kızartıcı suç işleyenlerin arkasından gitmek onurlu bir duruş değildir” dedi.

 

KÖRFEZ HİZMETE DOYUYOR ERDEK YERİNDE SAYIYOR

 

Hüseyin Sarı’nın Erdek Belediye Başkanlığı yaptığı döneminde Büyükşehir Belediyesi’yle uyumlu çalışmadığını belirten AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, Körfez bölgesindeki ilçelerin farklı siyasi partilerden olmalarına rağmen Büyükşehir Belediyesi’yle uyumlu çalışma sonucunda birçok hizmeti aldığını kaydetti.  Şahin “Erdekli Meclis üyelerimiz ve Erdekliler Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık ilçelerimizi ve ilçe Belediye Başkanlarımızı örnek almalarını istirham ediyorum. Hiç birisi AK Partili değil. Ayvalık Demokrat Partili, diğer üç ilçe CHP’li ama dün Büyükşehir Başkanımız bu dört Belediye Başkanı, ilçe Kaymakamları ile Büyükşehir’in Edremit ve Burhaniye’deki Hizmet binası açılışını birlikte yaptılar. Edremit CHP’li Belediye Başkanı Hasan aslan ve CHP’li Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler Büyükşehir ve Yücel başkana mikrofondan teşekkür etti.. Körfez yakaladığı bu uyum ile adeta hizmete boğuluyor Erdek yerinde sayıyor. Aradaki fark giderek açılıyor” dedi

 

SORUN HÜSEYİN SARI

Erdek’teki sorunun siyasi olmadığını Hüseyin Sarı’dan kaynaklandığını vurgulayan Şahin, “Mesele CHP- AK PARTİ meselesi olamadığını artık görün. Erdek’teki Sorun Hüseyin Sarı’dır.  Ortadaki sorun siyaset veya parti meselesi değildir. Mesele tamamen Erdek meselesidir. Erdek Hüseyin Sarı’nın çiftliği, kişisel hırsı ile gözü dönmüş biçimde kendisiyle birlikte sürüklediği bataklık olmamalıdır.”