Kulağımda çınlayıp duran, kafamın içinde sürekli tekrar eden bir cümle var Sırrı Süreyya Önder’e ait. “Kadın karnına koca bir dünya sığdırdı, siz dünyanıza bir kadını sığdıramadınız.”

Yine, yeniden kadın cinayetleri hakkında, kadınlar hakkında yazıyorum. Şu yazıları yazmak o kadar içimden gelmiyor ki! Bizleri buna mecbur edenlerin......  Neyse...

Kadın dediğin güçlüdür. Kadın dediğin hayatta var olma sebebimizdir. Erkeklerden tek farkımız, bedensel olarak güçsüz yaratılmış olmamız. Peki bu ne değiştirir? Erkeklerin üzerimizde egemen olmasını mı gerektirir? Güçleri sadece kadınlara yetiyor değil mi? Kimisi reddedilmekten rahatsız kimisi bildiğin güç gösterisi yapıyor kadınların üzerinde!

Artık gerçekten utanıyorum bu şekilde cümleler yazmaya. Bu hayatı bu şekilde yaşamaya. Ne için alıştırılıyoruz? Bu şekilde yaşarken gerçekten gönlünüz rahat mı yatıyorsunuz yatağınızda? Bende bir kadınım. Gecenin bir vakti sokakta her hangi bir işim var diye bir erkek tarafından takip edilmek istemiyorum! Kısa giydim diye taciz edilmek istemiyorum! Toplum içinde kahkaha attım diye aşağılanmak istemiyorum! Bende bir kadınım ve özgürüm! Bunu kabullendiremedik bir türlü.

Hala ilk gün gibi her şey. Duyuyor musun ölmek istemiyorum çığlıklarını? Duyuyor musun yeter vurma sözlerini? Bugüne kadar öldürüldüğünü duyduğunuz kadınların nasıl öldürüldüğünü gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz? Bizler getirdiğimizde içimiz cız ederken anne babası nasıl katlansın bu acıya?

Artık kimseye güvenemez hale geldik. Eskiden komşuya çocuk emanet ederken, şimdi komşuya selam bile vermiyoruz. Sırf bu kansızlarla aynı ülkede yaşadığımız için! Kimin içinden neyin çıkacağını kestiremiyoruz ne yazık ki.

Bir gün kadın cinayetlerinin önüne geçilene kadar susmak yok. Yok saydığınız biz kadınların da bu dünyada aslında var olduğunu bir gün gözlerinize sokacağız.  Daha fazla çığlık sesi duymak istemiyorum. Bir annenin, bir genç kızın kısacası kadınların hayatına son verilmesini istemiyorum. “Böyle olduysa kadının da bir suçu elbet vardır.”sözlerini duymak istemiyorum! Ölümün, öldürmenin bahanesi olamaz.

Soldurduğunuz gülüşlere gün gelip muhtaç kalacaksınız haberiniz yok!