Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin kuraklık haritasını çıkardı. Mart ve kasım ayları arasında Türkiye’de kuraklığın korkunç boyutu, haritalarla gözler önüne serildi. Balıkesir'e olağanüstü kuraklık uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin kuraklık haritasını çıkardı. Buna göre son 9 ayın sonunda bazı bölgeler “olağanüstü kurak” alarmı verdi. alarm verilen yerlerin içinde Balıkesir de yer aldı. 3’er aylık periyotların yansıtıldığı haritalarda durumun aciliyeti daha da gözler önüne serilmiş oldu.


Kuraklık seviyesinin mart ve kasım ayları arasında büyük değişkenlik gösterdiği gözlendi. Özellikle mart ayında “orta kuraklık” boyutunda olan Doğu Anadolu Bölgesi’nin kasım ayında siyaha “olağanüstü kurak”lığa dönüştüğü dikkatlerden kaçmadı. Aynı durum İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nde de yaşandı. 9 ay önce “normal civarı”nda seyreden kuraklık, geçen ay haritaya “çok şiddetli kuraklık” olarak yansıdı.

HARİTA SİYAH İLE BEYAZ GİBİ
Meteorolojinin kuraklık haritasına bakıldığında Türkiye’nin 12 ve 24 ay öncesi hali, adeta siyah ile beyaz gibi birbirinin zıttı olarak değerlendirildi.