Bugünkü Haberler

KARANLIKLAR PRENSİ (1)

Hemşehrimiz Tamer Yiğit’in 1942 yılında Balıkesir de doğduğunu, 1962 yılında Üniversite öğrencisi iken bir derginin düzenlediği yarışmada “Kapak Güzeli” seçilip aynı yıl “Yeşilçam” diye bilinen Sinema dünyasında oyunculuğuna başladığını, kısa süre içinde Türkiye’de meşhur olup sevilen bir aktör haline geldiğini ve 1970 yılında tanıştığı Rukiye Bayrak hanım ile kayınpederi izin vermediği halde 1973 yılında gizlice evlendiğini fakat bu evliliğe karşı çıkan kayınpederinin küplere bindiğini anlatmıştım. Karanlıklar prensi olarak isim yapan kayınpeder Murat Bayrak kimdir?

Murat Bayrak 1917 yılında, o zamanlar krallık olan Yugoslavya da doğdu. Aynı yıl Rusya da Bolşevik ihtilali olmuş ve bir Alman Yahudisi olan Karl Marks’ın fikir babası olduğu Sosyalist idare şeklinden etkilenen Lenin ve arkadaşları, yaklaşık üç yıl süren iç savaş sonunda idareyi ele almış, bu sistemi uygulamaya koymuşlardı. Iç savaş sırasında muhalif güçlere liderlik eden ve annesi Türk olduğu söylenen kişi Aleksandr Vasiliyeviç Kolçak idi. Direniş güçlerini bir araya getiremediği için kaybetti ve kurşuna dizilerek öldürüldü.

Birinci Dünya savaşının sonunda yenilen Almanya, Türkiye gibi işgale maruz kalmadı ve yaptığı anlaşmalar ile varlığını devam ettiriyordu. Hayali geniş bir Alman genci sanatçı olmak için O yıllarda “Güzel Sanatlar Akademisine” başvuru yapar. Akademi, o genç Almanın dünyanın başına nasıl bir bela olacağını bilmediğinden kabul etmez ve oda gidip Onbaşı rütbesi ile Alman ordusuna katılır. Kısa zamanda yol alan Onbaşı, Alman Ordusu ve Almanya’nın lideri konumuna yükselir. Bu yükseliş ve dünyadaki Sosyalizm yükselişi paralellik gösterir ama Almanya da taraftar bulamaz. Nedeni ise hayali geniş delikanlı “Alman Irkçılığı” karşı tezini hazırlamıştır. Bütün dünyada Sosyalizm yükselirken Almanya da ise Alman Irkçılığı yükseliyordu. Bu hayali geniş delikanlı Adolf Hitler di. Sosyalizme karşı olan Murat Bayrak o sıralar vatandaşı olduğu Yugoslavya da Hitler hayranı olarak büyüdü.

2.Dünya savaşı ile beraber Hitler’de işgallerine başladı. Hitler hayranı bir Nazi olan Murat Bey, gönüllü Alman işbirlikçisi oldu. 13. SS. Vaffen Dağ Tümeninde görev yaptı ve Yugoslav Sosyalist Mareşal Tito’ya karşı savaştı. Naziler kaybedince Yugoslavya sosyalist oldu ve kurşuna dizilmekten korkan Murat Bey, bir yolunu bulup Türkiye’ye kaçtı. Kısa süre içinde bir fabrika sahibi oldu ve bu başarısını “Üstün yetenekli insanlar para kazanır” diye manidar bir cevap veriyordu.

Kendisi öyle diyor ama biliyoruz ki önce “Marsall yardımları” ardından gelen “Komünizm ile Mücadele dernekleri” ile bir SIZMA vardı Türkiye siyasetine. Bu sızmayı “Sızıntı” olarak gördük 1980 darbesi sonrası. Ülkemiz siyasetine sızıp, daha sonra “Sızıntı” olarak ortaya çıkanlar başka yazıların konusu olsun. Çünkü hem uzun hemde Akademik bir konu.

Kısa zaman içinde ekonomik olarak güçlü hale gelen Murat Bayrak “Milliyetçilik’den Ümmet’ciliğe” kağıt üzerinde yatay geçiş yapan Ülkücü Gençlik dernek ve Sosyal kuruluşlarına yardım etmeye başladı. Kağıt üzerinde diyorum çünkü sokak söylemleri ve sloganlar hâlâ Milliyetçilik üzerine ama bir yandanda “Türk-Islam Sentezi” diye bir kültürel alt yapı oluşturma gayreti vardı. Sebebi ise ABD planı olan “Yeşil Kuşak” resmen uygulamaya koyulmuş ve kurbanlık olarak da Ülkücüler seçilmişti. Peki ne idi bu Yeşil Kuşak?

Yeşil Kuşak, O günlerde SSCB ile sınırı olan tüm Islâm ülkelerinde Islami esaslara dayalı bir idare ve irade anlamına geliyor. Birinci hedef hem dini duygular ile Sosyalist genişlemeye engel olmak hemde toplum üzerinde en etkili yönlendirme aracı olan din ile ilerideki amaçlara hizmet etsin diye yapılan bir ön çalışmadır. Zaman içinde gördük dini liderlerin ne kadar etkili olabileceğini. Iran devrimi, 1980 Türkiye’deki darbe ve Pakistan da Ziya Ül Hak darbesi aynı zamanlara denk gelir. Afganistan’nın Sovyetler tarafından işgal edilmesi ABD’nin yeşil kuşak projesine tepkisidir.

Murat Bayrak Bey, ekonomik gücüne, siyasi güç eklemek istemektedir. Çünkü O sadece kendisi değildir.
Devam edeceğiz efendim…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa