Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

KARANLIKLAR PRENSİ (2)

Hemşehrimiz Tamer Yigit’in başına bela olan kayınpederi Murat Bayrak Yugoslavya da doğup, Nazi hayranı, Sosyalizm düşmanı olarak yetişir ve Almanlar vatandaşı olduğu ülkesini işgal etmesi için gönüllü işbirlikçi olur. Sosyalist lider Mareşal Tito, nazilere karşı verdiği mücadeleyi kazanınca Türkiye’ye kaçan Murat Bey kısa zaman içinde fabrika sahibi iş adamı olur ve kurban seçilen Ülkücü gençlere maddi, manevi destek vermeye başlar. Yıl 60 sonları, 70 başları.

Demirel hükümetinin beyzbol sopası gösterilmeden Muhtıra ile terbiye edildiği, Sosyalist gençlerin eylemleri ile yollara döküldüğü ve yolların yürümekle aşınmadığı yıllar. Etkiye, tepki kuralı gereğince yükseltilen korunma güdüsü ve organize hale gelen Ülkü Ocakları. Bu ocak etrafında toplanan gençler genelde fakir aile çocukları Allah’tan korkan, vatan, millet, örf, adet, düşkünü ve canından başka kaybedecek birşeyi olmayan gönüllü insanlardı. En büyük tutkuları devletin bekası idi. Ne gününü gün edecek ekonomik varlıkları nede garantiye alabildikleri yarınları vardı. Tek sahip oldukları Milleti ve Devleti idi ama yegane varlıkları olan bu iki unsur, yayılmacı bir politika izleyen Sovyet Rusya tarafından tehdit altında olarak gösterildi. Moskova’da Türkçe yayın yapan “Bizim Radyo” isimli Sovyet radyosu gece gündüz Komizm propagandası yapıyor, ve bu tezi güçlü hale getiriyordu.

Oyun kuruculara kültürel propaganda yeterli gelmedi ve bir işgal veya iç savaş ihtimaline karşı askeri eğitim gerekir diyerek “Komando Kampları” kuruldu. Ülkücü gençlerin bir kısmı bu kamplarda askeri eğitimden geçti ve bu işin finansörlerinden biri de Murat Bey idi. Ayvalık da bulunan kampta eğitim alanlar, AP Çanakkale İl kongresinde gösteri yapmıştı. Aleni ve gazetecilere poz verilerek yapıldı. Yeni yetme solcular, hiç haklı olmanın keyfini yaşamasın çünkü O dönemin sosyalist gençleri de askeri eğitim almak için FKÖ kamplarına gidiyordu. En ünlüsü ise Gazeteci Cengiz Çandar’dır. Oyun kurulmuş ve gençleri birbirine düşürmek için herşey yapılmıştı. Hem Ülkücüler hemde zamanın komünist gençleri kurbanlık kuzu muamelesi gördü. Kardeş kardeşe düşman bellettirildi. Aynı “El” ile hem ülkücü hem solcu gençler vuruluyordu.

Bu arada Murat Bayrak, Süleyman Demirel’in eski bakanı olan Bitlis doğumlu Refet Sezgin tavsiyesi ile 1973 seçimlerinde AP Çanakkale Milletvekili adayı oldu. Camilere yapmış olduğu “Tül Perde” yardımları ile ne mübarek bir insan olduğunu ispat etti ve milletvekili seçildi. Seçilir seçilmez de Demirel’i yeterli sert tutum almıyor diye eleştirmeye başladı. Onun maksadını “Her türlü şiddet uygulansın sol yok edilsin” diye özetlemek mümkün. Ortalık karışsın darbe zemini hazır hale gelsin istiyor, derdi bu. Darbe olunca ne olacak? derseniz “Mevcut siyasi partiler ülkede ekonomik, siyasi, sosyal barışı yerle bir ettiler, bizde müdahale etmek zorunda kaldık”diyeceklerdi, dediler.

Cumhuriyet tarihinin en azimli, en donanımlı ve en gözü kara gençleri sağ-sol diye birbirilerini yok edip zarar verirken, suya sabuna dokunmayan bir grup kendilerini yarınlar için hazırlıyor, Türk siyasetine yapılan “SIZMA” kuluçka halinde zamanını bekliyordu. Bugün Fetö davasında tutuklu bulunan Enver Altaylı, MHP’nin resmi yayın organı olan “Hergün” gazetesini yönetiyor, Murat Bayrak da MHP’ye trasfer olup burada yazılar yazmaya başlıyordu. Yazılarında Sol görüşün üzerine her türlü yoldan gitmeli ve yok edilmeli fikri öne çıkıyordu. Silahlı çatışmayı körüklüyordu.

Fabrikasında, işçiler ile korumalar arasında çıkan bir arbede sırasında kime ait olduğu tesbit edilemeyen silah ateş alır ve Paşa isimli kurt köpeği vurulur ve ölür. Köpeğinin ölümüne çok üzülen Murat Bey, fabrika bahçesine bir mezar yaptırır ve baş ucuna diktiği taşa, “Burada komünist köpeklerin kurşunu ile ölen milliyetçi asil kurt (Pacha) yatıyor 10/09/1976” yazdırır. Bu ne saçma, bu ne tahrik edici bir yaklaşımdır. O günlerin sisli havasında vatan millet sevdasında olan gençler bu tahrikleri hiç anlamadı, anlamadık, anlayamadık…
Devam edeceğiz efendim.03


KARANLIKLAR PRENSİ (2) Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa