Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

KARANLIKLAR PRENSİ(3)

Hemşehrimiz Tamer Yigit’in kayınpederi Murat Bayrak Beyi konu aldığım önceki iki yazımda, onun Yugoslavya doğumlu bir boşnak olduğunu, Nazi hayranı olarak büyüdüğünü, kendi ülkesine karşı Naziler ile işbirliği yapıp savaştığını, Tito kazanınca Türkiye’ye kaçıp önce Fabrikatör, sonra APvekili, ardından MHP vekili ve son olarakta Komando Kampları finansörü olduğunu yazıp, darbe şartları oluşması için elinden geleni yapıp ve sonunda muradına erdiğini ilave etmiştim.

Ailelerin çocukları evlerine sağ salim geldiklerinde dua eder hale getirildiği bir dönemdir 12 Eylül öncesi. “Bu terör belası bitsinde nasıl biterse bitsin” diyecek hale gelmişti insanlar. Oyun kurucular, diğer perdeye geçip aşama kaydetmek için halkın en büyük derdine “Terör” belasına bir gecede çare buldular darbe yaparak. Artık halk ne isterlerse arıza çıkmayacak bir kıvama gelmişti. Yeşil Kuşak projesi yani SSCB etrafında “Siyasal Islâm” esaslı bir Türkiye inşası için alt yapı hazırlanıyordu. Darbe sebeplerinden bir tanesi “Irtica” olmasına rağmen bütün dini cemaatlerin bir yayın organı olması kimseyi rahatsız etmiyor aksine önleri açılıyordu. Baş örtüsü gibi masum istekler acımasızca reddediliyor ve toplum baş örtüsü savunucusu cemaatlere yönlendirip, güç kazanmaları arzu ediliyordu. Türk siyasetine yapılan sızma, SIZINTI dergisi ile kendini gösteriyor ve en fazla taraftar bulan cemaat haline geliyordu.

Bu arada darbe yapanlar bütün siyasileri ve onlara yardım eden herkesi tutuklayıp sorgulama yaparken bir tek isim istisna tutuldu. Murat Bayrak bey her türlü şiddetin acımasızca savunucusu olduğu halde kimse ona dokunmadı. 18 yaşına gelmemiş çocuklar yaşı büyütüldü ve idam edildi ama Murat Bayrak sorguya dahi alınmadı. Elini kolunu sallayarak Almanya’ya gitti ve Cemalettin Kaplan’a hamilik yapmaya başladı. Kim bu Kaplan derseniz, eğer bir zamanlar Almanya’da “Anadolu Islâm Cumhuriyeti” devletini ilan eden “Kara Ses” lâkaplı Kaplan derim.

Cemalettin Kaplan kimdir, nedir, Almanya’ya ne amaçla, kim tarafından gönderilmiştir başka yazı konusu olsun. Ama Türkiye de şeriata dayalı bir idare olması için çalışan biridir. Rabıta isimli örgüt ile bağlantılı çalışmıştır. Işte Murat Bayrak bu adama maddi ve manevi destek çıkmış hatta Alman dostları sayesinde Kaplan’a oturma izni almıştır. Kendi ifadeleri ile söyleyecek olursak “Kader arkadaşlığı” yapmışlardır.

Cemalettin Kaplan o dönem açıkça savunduğu şeriatçı söylemleri Türkiye genelinde tepki aldı. Amaç zaten tepki alması üzerine hazırlanmıştı ama Murat Bey geç uyandı. “Oyun” okumasını bilenler için çok açık zaten. Şöyle ki “Ölümü göster, zatürreye razı et” Terörü gösterdiler, darbeye razı ettiler. Çay, şeker, yağ, benzin, tüpgaz yokluğunu gösterdiler liberal ekonomiye razı ettiler. Cemalettin Kaplan’ı gösterdiler, (Güya) ılımlı Fetullah Gülen’e razı ettiler. Peki ya bugün için yalpa yapan ekonomi, aşırı fazla olan dış borç, bitmeyen Pkk terörü gösterilerek, bizleri nelere razı etmek, neyimizi almak isteyebilirler? Güneydoğu? Kıbrıs? Laiklik?

Murat Bayrak Yugoslavya’da nazi işbirlikçisi, Türkiye’de ırkçı sayılabilecek bir Türk Milliyetçisi, Almanya’da hızlı bir Şeriat taraftarı olarak karşımıza çıkıyor. Sadece taraftarı olmakla sınırlı kalmıyor tabii can siperane savaşıyor. Hiç kimse ona “Sen ne ayaksın” diye sormuyor, belki de soramıyor. Bir tarafta 28 Subat’ı yapanları yargılayıp, mahkum ediyor ama aynı zamanda da aldıkları cezayı uygulamıyor serbest bırakıyoruz. Neden yargılandı sahi o kişiler? Gaz almak? Gündem yaratmak? “Vay be..” dedirtmek? Sahi niye yargıladık?

2012 yılında Almanya’dan Türkiye’ye dönen Murat Bayrak 2015 yılında 98 yaşında vefat etti. Keşke anılarını yazmış olsaydı. Keşke kendi kendine bir özeleştirisini yapabilseydi de bir insan hangi haklı sebeb ile milyonları etkileyen bunca yanlışı üst üste niye yapar anlamış olsaydık veya anlamaya çalışsak. Inanın çok merak ediyorum, vicdani ile konuşsa ne derdi acaba? Tesellisi vardır mutlaka geriye bıraktığı 15milyar lira gibi ama onun da başında kavga var.

Her canlı ölümü tadıyor ve hesap gününü bekliyor…


KARANLIKLAR PRENSİ(3) Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa