Kumdan kale kadar çürük olan Karesi-Altıeylül belediye hizmet binası, olası bir büyük depremde faciaya sebep olabilir. İşte bu tehlikeyi gören Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, belediyeyi Edremit yoluna taşıyor. Girişimler başladı

BU BİNA SAATLİ BOMBA!

Eski Balıkesir belediye binası, bilindiği gibi şu anda Karesi-Altıeylül belediyeleri olarak hizmet vermeye devam ediyor. 99 öncesinde yapılan bu bina, adeta kumdan bir kale gibi! 6’nın üzerinde bir depremde ayakta kalması mümkün gözükmüyor. Yapılan çalışmalarla bu gerçek saptandı.

2-3 AY İÇİNDE TAŞINIYOR

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Bu bina depremde yıkılırsa ben bu kadar insanın vebalini kaldıramam” diyerek belediye binasını taşımak için girişimleri başlattı. Belediyenin 2-3 ay içinde Edremit yolunda askerlik şubesinin karşısındaki eski astsubay lokaline taşınması hedefleniyor. 


EKSPRES uyarmıştı

EKSPRES, 51 okulun deprem tehdidi sebebiyle yıkılmasına karar verilmesinin ardından, Karesi-Altıeylül belediye hizmet binasını da gündeme taşımış, “Olası bir 
depremde altından kalkılamayacak bir bilanço çıkar” diye uyarmıştı!

Orkan: Ben bu vebale giremem!

 

------------------------

 

KARESİ BELEDİYESİ YER ARAYIŞINDA

 

Karesi Belediyesi,  vatandaşlara daha iyi şartlarda hizmet verebilmek adına kendine ait bir hizmet binası yapmak için kolları sıvadı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Edremit Yolu üzerindeki askerlik şubesini belediyeye kazandırmak için girişimlere başladı.

 

Karesi Belediyesi deprem yönetmeliğine uygun, vatandaşın her türlü ihtiyacına karşılık verebilecek kendine ait bir hizmet binası yapmak için kolları sıvadı. Bu doğrultuda ilk belirlenen noktanın Edremit Yolu üzerindeki askerlik şubesi olduğu öğrenildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı olarak mevcut hizmet binasının yerine yeni bina yapılması için kurmaylarına direktif veren Belediye Başkanı Dinçer Orkan, konuyla ilgili Ankara’da bir dizi temaslar gerçekleştirdi.  Askerlik şubesinin bulunduğu bölgeyi belediyeye kazandırmak için hummalı bir çalışma yürüttüğü öğrenilen Orkan’ın, askerlik şubesinin yanı sıra kurmaylarına alternatif yerlerle ilgili de çalışma yürütmesi yönünde direktif verdi.