Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Başkanı Ali Özerk, birinci derecede deprem kuşağında yer alan Balıkesir’de acil kentsel dönüşüm yapılması gereken noktaları açıkladı. Akıncılar, Gümüşçeşme, Gündoğan ve 52 Evler’in bir kısmında kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu kaydeden Özerk, Karaoğlan ve Oruç Gazi gibi Balıkesir’in eski yerleşim yerlerine 8 kat imar verilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Başkanı Ali Özerk, Balıkesir’de hem deprem güvenliği hem de kent kimliğinin oluşturulması için bazı noktalarda kentsel dönüşümün şart olduğunu kaydetti.  Özerk, “Akıncılar Mahallesi, Gümüşçeşme Mahallesi, Gündoğan Mahalleleri ve 52 Evlerin ön kısmında bulunan eski yapılara yönelik kentsel dönüşüm yapılmalı. Bu kentsel dönüşüm kişiye özel değil ada bazında hayata geçirilmeli” dedi. Balıkesir’de 1999 depremi sonrasında yapılan binaların deprem güvenliği bakımından sağlam olduğuna dikkat çeken Özerk, “Deprem, Türkiye’nin gerçeği, bu gerçekle yaşamamız lazım. Yıllarca yönetmeliklerde değişiklik yapılır ancak önemli olan tek şey var o da denetimdir. Bu denetimleri bir zamanlarda odalar üstlenmişlerdi ve gayet güzel yapıyorlardı. Balıkesir bu anlamda şanslı illerden bir tanesi. Oda denetimleri devam ediyor. 1999 yılındaki büyük depremden sonra çıkan mevzuatlar sonrasında Balıkesir’deki binalar depreme hazır hale geldi. Kentlerin planlanması konusu çok önemli. Maalesef kentler istenildiği gibi planlanamıyor. Rant her şeyin önünde. Toplanma alanları rant uğruna peşkeş çekiliyor.  

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Balıkesir’deki kentsel dönüşüm faaliyetleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Başkanı Ali Özerk, “ Kentsel dönüşüm başlayalı 10 yıl oldu ama bu kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm. Kentsel dönüşüm böyle olmaz. Gündoğan Mahallesi, Akıncılar Mahallesi, 52 Evler’in ön kısmında da eski yapılan bulunuyor. Orası ada bazında ele alınırsa Balıkesir depreme hazır hale gelir. Sanayinin ikinci kapısının karşısındaki yer aslında sulak bir alan. Su havzasında yer alıyor ve içerisinden de fay hattı geçiyor. Şehircilik anlayışına uygun planlama yapılırsa, çok sık yapıların olmadığı bir planlama yapılırsa burası yapılaşmaya açılabilir. Oranın açılmaması gerekiyor demek yanlış olur. İyi bir kent planlamasıyla kentin içindeki tüm öğelerle birlikte hazırlanan plan bence başarılı olur” dedi.  

 

 

KARAOĞLAN’A 8 KAT VERİLMESİ DOĞRU DEĞİL

Akıncılar Mahallesi, ikinci Cumhuriyet döneminden kalan endüstriyel bir miras olduğunu kaydeden Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Başkanı Ali Özerk, “ Oradaki bloklar keresteciler caddesi olarak yapılmış ve marangozlar çarşısıyla bütünleşmiş bir yerdir. Gerek yapı itibariyle gerekse yapıda kullanılan malzeme itibariyle endüstriyel bir mirastır. Bu mahalleyi dönüştürürsünüz ama başka amaçlar için dönüştürürsünüz. Bu mahalleye fazla da müdahale etmemeliyiz çünkü bizim geleceğe de aktarmamız gereken değerler olmalı. Bakıyorsunuz kentlere hepsi birbirine benziyor. Sanki tek merkezden planlanmış durumda. Kentlerin kimlikleri yok edilmiş. Sosyal medyada eleştirilere konu oldu bakıyorsunuz Bosna’daki çeşmenin benzerini Balıkesir’e yapıyorlar. Balıkesir’in hiç çeşmeleri yok mu? Aslında kimliğimiz yok oldu. Karaoğlan, Oruç Gazi’ye 8 kat imar vermişler. Aslında orası old town(Eski şehir) diye tabir edilen bir yer. Bu katlar verilmese oradaki eski Balıkesir evleri korunsaydı, orası restoranlarıyla, gençlik evleriyle, pansiyonlarıyla çok güzel bir yer olurdu. Balıkesir’e bir kimlik yaratmaya çalışıyoruz ancak sadece peynirle bu olmaz. Atatürk Parkı’nın olduğu yer Avlu’ya doğru yeşil bir aks olabilir. Gümüşçeşme Mahallesi dönüşebilirse Balıkesir yeni bir vizyona kavuşurdu. Zamanında hatalar yapılmış, tarım alanları yapılaşmalara açılmış” dedi.